Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بولتون: دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

بولتون: دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا از احتمال وضع تحریم برای شرکت‌های اروپایی که با ایران مراوده مالی داشته باشند خبر داد.

آگهی

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت در گفتگو با رسانه‌های این کشور اعلام کرد که سیاست واشنگتن تغییر رژیم در ایران نیست.

این در حالیست که آقای بولتون ارتباطات نزدیکی با سازمان مجاهدین خلق دارد و تا پیش از انتصاب در کاخ سفید در مراسم رسمی این سازمان که خواهان براندازی و تغییر رژیم در ایران است هم شرکت می‌کرد. آقای بولتون در بخشی از صحبت‌هایش در گفتگو با یک شبکه ای بی سی آمریکا گفت: «تغییر رژیم ایران در دستور کار دولت ترامپ نیست. ما بیشتر در پی آن هستیم که اطمینان یابیم که ایران هرگز به بمب اتمی دست نمی‌یابد. چرا که برجام از چنین امری جلوگیری نمی‌کرد.»

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ همچنین درباره تغییر نظراتش از زمان ورود به کاخ سفید می‌گوید: «تا پیش از این من نظرات خود را مطرح می‌کردم و مقالات مختلفی هم می‌نوشتم، ولی امروز نظرات من به عنوان مشاور امنیت ملی رئيس جمهوری آمریکا مطرح می‌شود و من تصمیم گیرنده امنیت ملی آمریکا نیستم و این رئیس جمهور ترامپ است که در این خصوص تصمیم می‌گیرد.»

بیشتر بخوانید:

بخش دیگری از صحبت‌های آقای بولتون مربوط به اتحادیه اروپا می‌شد. جایی که همه انتظار داشتند از راهبرد احتمالی آمریکا در قبال شرکت‌های اروپایی بیشتر بدانند. جان بولتون در این خصوص تصریح کرد امکان تحریم کمپانی‌های اروپایی که با ایران کار می‌کنند وجود دارد چرا که آنها تکنولوژی‌هایی را به ایران می‌فروشند که تحت مجوز آمریکاست. البته آقای بولتون اضافه کرد که این موضوع به رفتار دیگر کشورهای بستگی دارد.

صحبت‌های جان بولتون در حالی طرح شده است که در روزهای اخیر مقامات مختلف اروپایی از لزوم تدوین ساز و کاری تازه برای جلوگیری از آسیب دیدن شرکت‌های اروپایی مطرح کرده بودند. حال با صحبت‌های جان بولتون باید منتظر ماند و دید مقامات اروپایی چه واکنشی به این تهدید ایالات متحده نشان خواهند داد.

از روز سه‌شنبه ۱۵ مه/ ۲۵ اردیبهشت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مذاکرات خود را با کشورهای اروپایی در بروکسل آغاز خواهد کرد تا طرفین راهکارهای زنده نگه داشتن برجام را جستجو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان بولتون: آمریکا در پی تغییر رژیم ایران نیست

وزیر خارجه بریتانیا: به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

مسکو: هرکاری که ممکن باشد برای حفظ برجام انجام می‌دهیم