Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست‌وزیر جدید اسلوونی رای اعتماد گرفت

سارچ نخست وزیر جدید اسلوونی
سارچ نخست وزیر جدید اسلوونی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اسلوونی روز ۱۷ اوت مرجن سارک را مامور تشکیل دولت جدید کرد.

آگهی

پارلمان اسلوونی روز ۱۷ اوت / ۲۶ مرداد، ماریان سارچ را مامور تشکیل دولت جدید کرد.

اسلوونی از زمان انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن بدون دولت مانده بود چرا که نمایندگان قادر به توافق برای انتخاب نخست‌وزیر جدید نبودند. این طولانی‌ترین مدت زمانی به شمار می‌آید که مجلس این کشور نتوانسته بود روی نامزد تشکیل دولت به توافق برسد.

۵۵ نماینده از ۹۰ نماینده مجلس به آقای سارچ رای اعتماد دادند تا دولت اقلیت خود را تشکیل دهد. این بازیگر و کمدین سابق سینما که به سیاست روی آورده، موفق شد نخست‌وزیر ضدمهاجر سابق یانتس یانشا را کنار بزند.

حزب آقای سارچ در انتخابات مجلس تنها توانسته بود ۱۲.۶ درصد آرا و ۱۳ کرسی را کسب کند، اما با ائتلاف با ۴ حزب اقلیت دیگر توانست رقیب خود از حزب ضدمهاجر اسلوونی دموکراتیک فائق آید.

حزب راستگرای «اسلوونی دموکراتیک» به رهبری یانز یانشا،‌ نخست‌وزیر سابق اسلوونی در انتخابات مجلس این کشور توانست بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات ۳ ژوئن کسب کند اما در کسب توافق حداکثری مجلس برای ادامه پست خود ناکام ماند.

نخست‌وزیر جدید ۱۵ روز زمان دارد تا کابینه خود را از میان ائتلاف ۵ حزب میانه چپ تشکیل دهد.

کشور کوچک اسلوونی با ۲ میلیون نفر جمعیت، از کشورهای استقلال‌یافته پس از فروپاشی یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ است. اسلوونی از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوسته و عضو پیمان دفاعی ناتو نیز به شمار می‌رود.

در سال ۲۰۱۵ و در جریان بحران مهاجرتی حدود ۵۰۰ هزار پناهجو از خاک اسلوونی گذشتند که این رویداد منجر به بحران سیاسی در این کشور شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی حزب مهاجرستیز در انتخابات پارلمانی اسلوونی

حمایت از یک پناهجوی سوری دستمایه‌ای برای استیضاح نخست‌وزیر اسلوونی

بحران مهاجرت؛ اسلوونی از اتحادیه اروپا کمک می خواهد