پیروزی حزب مهاجرستیز در انتخابات پارلمانی اسلوونی

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
پیروزی حزب مهاجرستیز در انتخابات پارلمانی اسلوونی

حزب راستگرای اس‌دی‌پی به رهبری یانز یانشا،‌ نخست‌وزیر سابق اسلوونی در انتخابات مجلس این کشور توانست بیشترین کرسی‌ها را کسب کند.

یانز یانشا متحد ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مهاجرستیز مجارستان است و پیروزی حزب وی در انتخاباتی که ۱/۷ میلیون شرکت کننده داشت نشانگر آن است که رسیدن سیل مهاجران از خاورمیانه و آفریقا سبب رشد چشمگیر عوامگرایی در شرق و مرکز اروپا شده است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از این نیز رأی‌دهندگان در کشورهایی نظیر مجارستان و لهستان به احزابی رأی داده‌اند که با سیاست‌های اتحادیه اروپا مبنی بر سهمیه‌بندی پذیرش مهاجران مخالف بوده‌اند.

لیست مارجان سارک دومین برنده کرسی‌های مجلس اسلوونی بود، عکس از رویترز

در حالیکه حزب دموکراتیک اسلوونی، در انتخابات روز یکشنبه توانست ۲۵ کرسی از مجموع ۹۰ کرسی مجلس این کشور را از آن خود کند، لیست مارجان سارِک ۱۲ کرسی و حزب مدرن میانه‌ نیز ۱۹ کرسی‌ را در این انتخابات کسب کردند.

از آنجا که این میزان از کرسی‌ها به تنهایی برای تشکیل دولت کافی نیست گام بعدی این احزاب رایزنی برای تشکیل ائتلاف خواهد بود و همچنین احتمال می‌رود این کشور انتخابات پیش از موعد دیگری برگزار کند.

در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۰۰ هزار پناهجو از خاک اسلوونی که تنها ۲ میلیون جمعیت دارد گذشتند. اسلوونی که زمانی عضو یوگوسلاوی سابق بود از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوسته و سه سال پس از آن واحد پولی خود را به یورو تغییر داد.

زنی زیر تابلوی تبلیغانی حزب دموکراتیک اسلوونی در پایتخت این کشور، عکس از رویترز

بیشتر بخوانید:

پناهجویان،‌ قربانی اجرا نشدن سیاست مشترک اروپا

دولت مجارستان: کمک به پناهجویان از این پس جرم است