Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

حمایت از یک پناهجوی سوری دستمایه‌ای برای استیضاح نخست‌وزیر اسلوونی

حمایت از یک پناهجوی سوری دستمایه‌ای برای استیضاح نخست‌وزیر اسلوونی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

میرو سرار، نخست‌وزیر اسلوونی به دلیل حمایت از احمد شامیه مهاجر سوری که با تهدید اخراج از این کشور روبرو است، متهم به دخالت در کار دستگاه قضایی شده است.

آقای سرار که از سال ۲۰۱۴ میلادی ریاست بر دولت اسلوونی را بر عهده دارد و یکی از معدود رهبران لیبرال در اروپای مرکزی و شرق اروپا محسوب می‌شود، اکنون با تهدید استیضاح روبرو است و محافظه‌کاران مخالفان او توانسته‌اند حمایتهای بسیاری را جلب کنند.

احمد شامیه، مهاجر۶۰ ساله سوری در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد اسلوونی شد و توانست در این مدت زبان این کشور را آموخته و خود را بخوبی با جامعه اسلوونی تطبیق دهد.

پروندۀ مهاجرتی او زمانی توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد که تقاضای پناهندگیش توسط دادگاه اسلوونی رد و اعلام شد که او باید از اسلوونی خارج شده و از کشور کرواسی تقاضای پناهندگی کند؛ یعنی اولین کشوری که او در اتحادیه اروپا پس از ترک سوریه وارد آن شده است.

با جدی شدن موضوع اخراج او، دو تن از نمایندگان احزاب چپ در پارلمان اروپا آقای شامیه را به ساختمان پارلمان بردند تا از اخراج او توسط نیروهای پلیس جلوگیری کنند.

هنگامیکه هفتۀ گذشته در یک نشست خبری در این باره سوالی از آقای سرار پرسیده شد، نخست وزیر اسلوونی اعلام کرد که او نیز مایل است به دلیل پذیرش فرهنگ و معیارهای جامعه اسلوونی توسط آقای شامیه، راهی پیدا شود که این مهاجر سوری در این کشور باقی بماند.

این پاسخ او اعتراض نمایندگان راست پارلمان این کشور به همراه داشت؛ آنها ادعا کردند که آقای نخست‌وزیر استقلال دستگاه قضایی را نقض کرده است و بر این اساس خواستار استیضاح او شدند. آنها می گویند آقای سرار، یک ضد اسلوونی است که خارجی‌ها را بر مردم کشورش ترجیح می‌دهد.

سیاستهای آقای سرار در سالهای گذشته باعث شد در حالیکه بسیاری از کشورهای شرق اروپا، با تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر تعیین سهمیه برای پذیرش مهاجران مخالفت کرده‌اند، اسلوونی علاوه بر سهمیه ۵۶۷ نفر پناهجوی تعیین شده توسط اتحادیه اروپا، ۳۳۵ نفر از پناهجویانی که از مسیر یونان و ایتالیا وارد این اتحادیه شده‌اند را نیز بپذیرد.

نخست‌وزیر اسلوونی اکنون ۳۰ روز فرصت دارد تا قبل از رای گیری در پارلمان، به این اتهامات پاسخ دهد و طرفداران دولت می‌گویند که مخالفان آقای سرار از پرونده آقای شامیه به عنوان بهانه‌ای برای حذف دولت او و برگزاری انتخابات زودهنگام در سال آینده استفاده کرده‌اند.

این تنش‌ها منجر به آن شده است که احمد شامیه، مهاجر سوری دچار یک فروپاشی روحی شده و در بیمارستان روانی بستری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلوونی؛ تصاویر یک گروه مسلح که برای ایجاد امنیت مرزی سوگند می‌خورند

نخست‌وزیر جدید اسلوونی رای اعتماد گرفت

وضعیت زنان پناهجوی اقلیت مذهبی در مجمع جهانی «کران مونتانا»