رئیس‌جمهور تونس قانون تساوی ارث زن و مرد را به مجلس برد

شادی طرفداران طرح تساوی ارث زن و مرد در تونس
شادی طرفداران طرح تساوی ارث زن و مرد در تونس Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد باجی قائد سبسی، رئیس‌جمهور تونس، روز دوشنبه لایحه قانونی تساوی حقوق در زمینه ارث میان زن و مرد را به مجلس تقدیم کرد.

آگهی

محمد باجی قائد سبسی، رئیس‌جمهور تونس، روز دوشنبه لایحه قانونی تساوی حقوق در زمینه ارث میان زن و مرد را به مجلس تقدیم کرد.

در پی سخنرانی رئیس‌جمهور، هزاران زن و مرد طرفدار تساوی حقوق در میدان مرکزی پایتخت به شادمانی پرداختند.

مطابق قانون فعلی که بر اساس شریعت اسلامی تنظیم شده، مرد دو برابر زن ارث می‌برد. اما در صورت تصویب قانون جدید در مجلس، مرد و زن به شکل مساوی از ارث بهره‌مند خواهند شد.

قانون اساسی تونس که پس از سقوط دیکتاتور سابق این کشور بن‌علی در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسید، حقوق سیاسی را تضمین می‌کرد، نقش مذهب را محدود می‌ساخت و برقراری انتخابات آزاد را متعهد می‌شد. با این حال از معدود مباحثی که اسلام‌گرایان همچنان در مقابل آن مقاومت نشان می‌دادند، تغییرات در قوانین ارث بود.

در مقابل قانون جدید، محافظه‌کاران و بخش سنتی جامعه نیز به مخالفت برخاسته‌اند و به همین علت در قانون استثنائاتی لحاظ شده است.

تونس در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیان از قوانین مترقیانه‌تری درباره حقوق زنان برخوردار است. با این حال باجی قائد سبسی که یک سیاستمدار سکولار به شمار می‌رود از ماه آگوست ۲۰۱۷ کمیته‌ای ویژه را تشکیل داد تا در آن پیش‌نویس قوانینی در جهت بهبود حقوق زنان تهیه شود.

در چارچوب همین اصلاحات از سال گذشته ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان در تونس مجاز شمرده شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور زنان عربستان در ورزشگاه: من انسانم و حق انتخاب دارم

پارلمان لبنان قانون «ازدواج با قربانی تجاوز جنسی» را لغو کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟