رویارویی مخالفان و موافقان سرسخت نژادپرستی در واشنگتن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویارویی مخالفان و موافقان سرسخت نژادپرستی در واشنگتن

راهپیمایی گروهی از سفیدپوستان ملی‌گرا در نزدیکی کاخ سفید روز یکشنبه سبب شد صدها تن مخالف سرسخت این گروه در اعتراض به آنان راهی خیابان‌های مرکزی واشنگتن شوند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس واشنگتن اعلام کرد در جریان راهپیمایی صدهاتن مخالف خشمگین که در اعتراض به تظاهرات گروه «اتحاد راست» صورت گرفت دست‌کم یک تن بازداشت شده است.

گروه راستگرای افراطی «اتحاد راست» به رهبری جیسون کسلر، فعال و مدافع حقوق سفیدپوستان تلاش داشت در سالگرد وقایع شارلوتزویل در ویرجینیا در همین شهر راهپیمایی برگزار کند اما فقط توانست مجوز راهپیمایی در واشنگتن را کسب کند.

هواداران گروه «اتحاد راست» بیش از ۳۰ تن نبودند. عکس از رویترز

بنا بر اعلام خبرگزاری آسیوشیتد پرس حدود ۴۰۰ تن از گروه‌های مختلف مردم در مقابل راهپیمایان گروه یونایت د رایت که بیش از ۳۰ تن نبودند راهی خیابان شدند.

پلیس واشنگتن با حضور پر شمار تلاش کرد در میدان مقابل کاخ سفید تظاهرکنندگان را از یکدیگر دور نگه دارد و مانع درگیری میان آنها شود.

شماری از مخالفان را گروه «آنتیفا» که یک گروه ضد فاشیسم است تشکیل می‌دادند که با پوشش و ماسک یا کلاه سیاهرنگ در محل حضور پیدا کردند و در نهایت با پلیس نیز درگیر شدند.

راهپیمایان کم‌شمار حامی حقوق سفیدپوستان سرانجام تحت حفاظت پلیس با دو خودروی ون محل راهپیمایی را ترک کردند اما مخالفان آنان که مدافعان حقوق سیاهان نیز در میان آنها بسیار بودند تا ساعاتی بعد همچنان در محل راهپیمایی باقی ماندند و شعارهای ضدنژادپرستانه سر دادند.

راهپیمایان خشمگین از گروه ضدفاشیستی آنتیفا با پلیس نیز روبرو شدند. عکس از رویترز

روز گذشته نیز در تظاهراتی که در سالگرد وقایع شارلوتزویل در خود این شهر در ایالت ویرجینیا برگزار شد چهار تن بازداشت شدند.

سال پیش سفیدپوستان ملی‌گرای شارلوتزویل با شرکت در یک راهپیمایی به برداشته شدن مجسمه «ژنرال رابرت لی» اعتراض کردند. رابرت لی در جنگ‌های استقلال آمریکا طرفدار ادامه برده‌داری بود.

این تظاهرات با حضور شماری از مخالفان به خشونت کشیده شد و سرانجام یک مخالف این گروه در این درگیری‌ها جان باخت، رویدادی که اعتراض‌ها و واکنش‌های بسیاری را در میان مردم، رسانه‌ها و مقامات ایالات متحده برانگیخت.

بیشتر بخوانید:

تظاهرات ضد نژاد‌پرستانه در آمریکا؛ یک‌سال پس از درگیری‌های شارلوتزویل