درگیری‌های شارلوتزویل ویرجینیا؛ کو کلاکس کلان‌ها کیستند؟

درگیری‌های شارلوتزویل ویرجینیا؛ کو کلاکس کلان‌ها کیستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

درگیری‌ها و تظاهرات خشونت‌آمیز اخیر «سفیدپوستان افراطی» و مخالفانشان در شهر شارلوتزویل واقع در ایالت ویرجینیای آمریکا یک کشته و حدود ۲۰ مجروح برجای گذاشت. دو مامور پلیس آمریکا هم در همین شهر در سانحه سقوط هلیکوپتر جان باختند.

اما شهروندی که در ناآرامی ها جان باخت زن ۳۲ ساله‌ای بود که علیه راست‌گرایان افراطی تظاهرات می کرد. وی بر اثر برخورد خودرویی جان باخت که راننده آن جوانی بود بنام «جیمز الکس فیلدز» که با سرعت به میان مخالفان راست‌گرایان افراطی راند.

درگیری‌ها روز ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) به اوج خود رسید. صدها سفیدپوست، راست‌گرا و یا آنهایی که اغلب با نام «کو کلاکس کلان» (Ku Klux Klan) شناخته می شوند از نقاط مختلف آمریکا به شارلوتزویل ویرجینیا شتافته بودند. صدها نفر نیز در مخالفت با آنان در این شهر گرد آمده بودند. شدت درگیری‌ها آنقدر شدید بود که وضعیت اضطراری اعلام شد.

چرا سفیدپوستان ملی‌گرا تظاهرات می کردند؟

سفیدپوستان ملی‌گرا یا وفاداران به «کو کلاکس کلان» در راهپیمایی موسوم به «اتحاد راست» گردهم آمده بودند تا به برداشته شدن مجسمه «ژنرال رابرت لی» اعتراض کنند، ژنرالی که در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا فرمانده ارتش کنفدراسیون ویرجنیای شمالی و طرفدار ابقای برده‌داری بود.

آنان شب هنگام، مشعل‌ بدست شعارهای با مضمون برتری نژاد سفید و برخی نیز «سلام نازی» می دادند.

واکنش رئیس جمهوری آمریکا و فرماندار ویرجینیا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری با بیان این که «در آمریکا جایی برای این نوع خشونت‌ نیست» خواستار «اتحاد» آمریکایی‌ها شد.

منتقدان آقای ترامپ واکنش وی را قاطع و شفاف ارزیابی نکرده‌اند. آنان می گویند که دونالد ترامپ می بایست بطور مستقیم به ملی‌گرایان و سفیدپوستان و راست گریان افراطی و کوکلاکس‌ کلان‌ها اشاره می کرد و آنان را محکوم می کرد.

تری مک‌ اولیف، فرماندار ویرجینیا با کلماتی شدید الحن‌تر در پیامی زنده از بر صفحات تلویزیون ها ظاهر شد و گفت که پیام من «خطاب به برترپنداران نژادسفید این است به خانه‌هایتان بازگردید. نه اینجا و نه جای دیگری در آمریکا جایی برای شما وجود ندارد.»

کو کلاکس کلان‌ها چه کسانی هستند؟
کو کلاکس کلان (Ku Klux Klan) که به شکل کوتاه‌شده‌اش آن (KKK) شناخته می شوند در مفهوم کلی آن گروهایی در آمریکا هستند که به برتری نژاد سفید باور دارند.

پیدایش و بنیان کو کلاکس کلان بدست کهنه‌سربازان ارتش کنفدراسیون آمریکا به سال ۱۸۶۵ میلادی می رسد. هدف آنها که از اعمال خشونت ابایی نداشتند جلوگیری از قدرت گرفتن و سنگ اندازی در کار جمهوری‌خواهانی بود که در جنگ پیروز شده و برده‌داری را لغو کرده بودند. آنها به تندی راه خشونت را پیش گرفتند.

کو کلاکس کلان‌ها و ملی‌گرایان سفیدپوست همانگونه که از نامشان پیداست بر برتری نژاد سفید، توسعه و حفظ یک هویت ملی سفیدپوستی و برتری آنان در کشورهای چندقومیتی باور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مخالفان و موافقان سرسخت نژادپرستی در واشنگتن

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

ترامپ: من انتخاب نشوم در آمریکا حمام خون به راه می‌افتد؛ پنس:از ریاست‌جمهوری دوباره او حمایت نمی‌کنم