Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جلوگیری از ورود زنان به رشته پزشکی در ژاپن با دستکاری نمرات امتحان ورودی دانشگاه

عذرخواهی تتسو یوکیوکا، یکی از مدیران دانشگاه پزشکی توکیو در نشست مطبوعاتی
عذرخواهی تتسو یوکیوکا، یکی از مدیران دانشگاه پزشکی توکیو در نشست مطبوعاتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای کمیته حقیقت‌یاب تصریح کردند که سیاست این دانشگاه در اعمال چنین تخلفی محصول این تصور است که زنان پس از فرزندآوری از کار کناره‌گیری می‌کنند.

آگهی

دانشگاه معتبری در ژاپن با دستکاری نمرات متقاضیان زن در امتحان ورودی، مانع قبول شدن آن‌ها در رشته پزشکی شده است.

کمیته حقیقت‌یاب بعد از بررسی نتایج امتحانات ورودی دانشگاه توکیو در رشته پزشکی، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که برگزارکنندگان امتحان ورودی دانشگاه پزشکی توکیو به‌طور مستمر نمرات متقاضیان زن را پایین می‌آورده‌اند تا مانع قبول شدن آنان در رشته پزشکی شوند.

اعضای کمیته حقیقت‌یاب تصریح کردند که سیاست این دانشگاه در اعمال چنین تخلفی محصول این تصور است که زنان پس از فرزندآوری از کار کناره‌گیری می‌کنند.

روزنامه ژاپنی یومیوری شیمبون گزارش کرده است که سال گذشته از میان ۱۵۹۶ متقاضی مرد برای ورود به دانشگاه پزشکی توکیو، ۱۴۱ نفر موفق به ورود به رشته پزشکی شدند در حالیکه از ۱۰۱۸ نفر متقاضی زن، ۳۰ نفر در امتحان ورودی رشته پزشکی این دانشگاه موفق شدند. بدین‌ترتیب ۸.۸ درصد از متقاضیان مرد و تنها ۲.۹ درصد از متقاضیان زن توانستند وارد دانشگاه پزشکی توکیو شوند.

تتسو یوکیوکا، یکی از مدیران دانشگاه پزشکی توکیو در نشست مطبوعاتی دیگری با ابراز تاسف و عذرخواهی گفت: «ما اعتماد جامعه را به طور جدی نقض کرده‌ایم.»

تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب در ابتدا برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده درباره یکی از مقامات سازمان آموزش عالی ژاپن تشکیل شده بود. 

گفته می‌شود یکی از مقامات سازمان آموزش عالی ژاپن به مسئولین دانشگاه توکیو پیشنهاد داده بود در عوض قبول شدن پسرش در دانشگاه توکیو، کمک‌مالی دریافت خواهند کرد.

ماه گذشته رییس دانشگاه و مدیر اجرایی در این رابطه استعفاء دادند. کارمندان درگیر این پیشنهاد نیز به اتهام رشوه‌خواری محاکمه خواهند شد.

اعضای کمیته حقیقت‌یاب در نشست مطبوعاتی افزودند که برخی از کارمندان دانشگاه، نمره بعضی از داوطلبین ورود به دانشگاه را بالا می‌برده‌اند تا شانس قبولی‌شان را بیشتر کنند.

یوشیماسا هایاشی، وزیر آموزش عالی ژاپن اعلام کرد که کمیته حقیقت‌یاب امتحانات ورودی دیگر دانشگاه‌های پزشکی این کشور را تحت بررسی قرار خواهد داد تا در صورت وجود موارد مشابه ، به این موضوع رسیدگی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک قرن مبارزه زنان؛ تبعیض همچنان باقی است

مبارزه با تبعیض در افغانستان؛ داستان سه زن

میراث تبعیض جنسیتی در هند؛ ۶۳ میلیون زن گمشده و ۲۱ میلیون دختر ناخواسته