Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله گسترده طالبان به غزنی؛ از تصرف بر مرکز شهر تا دفع حملات

حمله گسترده طالبان به غزنی؛ از تصرف بر مرکز شهر تا دفع حملات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

« طالبان به صورت بی‌وقفه به سمت مراکز تجاری و مسکونی موشک پرتاب می‌کنند. در طی هشت ساعت گذشته یک لحظه آرامش بر شهر حاکم نشده‌ است.»

آگهی

طی ساعاتی اولیه بامداد روز جمعه ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) ستیزه جویان طالبان با آتش‌زدن ایستگاه‌های پلیس، منفجر کردن خانه‌ها و مغازه‌ها به شهر غزنی در مرکز افغانستان حمله کردند و کنترل قسمت‌هایی از شهر را در دست گرفتند. نیروهای طالبان موفق شدند کنترل مرکز شهر و برخی ساختمان های دولتی را در دست بگیرند.

رییس پلیس شهر غزنی، احمد مشعل اعلام کرد که قسمت‌هایی از شهر به تصرف نیروهای طالبان در‌آمده است. اما مقام های ولایتی می گویند در حال حاضر این حمله دفع شده است و پلیس جستجوی خانه به خانه برای یافتن نیروهای طالبان آغاز کرده است.

مرکز فرماندهی نیروهای ارتش ایالات متحده آمریکا در کابل نیز در بیانیه‌ای گفته است که حملات طالبان از ساعت ۸ بامداد امروز متوقف شده است و نیروهای ارتش افغانستان کنترل مراکز دولتی در شهر غزنی را بر عهده دارند. بالگرد‌ها و پهپاد‌های نظامی آمریکا از نیروهای دولتی افغانستان حمایت هوایی کردند.

حمله طالبان به شهر غزنی که شاهراه کابل به جنوب افغانستان است در حالی صورت می‌گیرد که تنها چند روز به اعلام آتش‌بس احتمالی به مناسبت عید قربان مانده بود. ادامه حملات طالبان و اشغال قسمت‌هایی از شهر نشان از قدرت گرفتن هرچه بیشتر این جنگ‌جویان در این منطقه دارد.

بیشتر بخوانید: طالبان با تمدید آتش بس در افغانستان مخالفت کرد

مقامات افغانستان اعلام کرده‌اند که حمله طالبان در ساعت ۲ بامداد آغاز و منجر به بسته شدن بزرگراه اصلی غزنی به کابل شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز هنوز معلوم نیست دولت کنترل چه بخش‌هایی از شهر غزنی را دست دارد. شاهدان از تعداد زیاد اجساد بر روی زمین و دود و آتش صحبت کرد‌ه‌اند.

یکی از مقامات بلند پایه محلی غزنی به خبرگزاری رویترز گفت:« طالبان به صورت بی‌وقفه به سمت مراکز تجاری و مسکونی موشک پرتاب می‌کنند. در طی هشت ساعت گذشته یک لحظه آرامش بر شهر حاکم نشده‌ است.»

این منبع رسمی افزود:«امکان خارج شدن ساکنان از خانه‌ها وجود ندارد. نیروهای امدادی هم نمی‌توانند برای کمک‌رسانی و جمع‌آوری اجساد وارد شهر شوند.»

به نقل از خبرگزاری طلوع، حمیدالله نوروزی، عضو شورای ولایتی غزنی، می‌گوید اگر نیروهای کمکی به این ولایت فرستاده نشود، شهر غزنی به دست طالبان خواهد افتاد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این جنگ‌جویان از شب گذشته حملات گسترده خود را به شهر غزنی آغاز کرده‌اند.

سخن‌گوی طالبان تصریح کرد بیش از یکصد پلیس و سرباز از نیروهای دولتی افغانستان در این حمله کشته و مقدار زیادی سلاح ضبط شده است.

با این‌حال سخن‌گوی نیروهای آمریکایی در افغانستان معتقد است تلاش طالبان برای اشغال شهر غزنی موفق نبوده و تعداد کشته‌ها و زخمی‌های نیروهای دولتی بسیار محدود است.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلچراغ افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

سه سرباز ناتو در انفجار انتحاری در شرق افغانستان کشته شدند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی