قانون سقط جنین در آرژانتین رد شد؛ سنا انتظار فمینیست‌ها را ۱۰۰ ساله کرد

مجلس سنای آرژانتین
مجلس سنای آرژانتین Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس سنای آرژانتین با رد قانونی شدن سقط جنین در این کشور، انتظار طرفداران این قانون را یکصدساله کرد.

آگهی

مجلس سنای آرژانتین با رد قانونی شدن سقط جنین در این کشور، انتظار طرفداران این قانون را یکصدساله کرد.

نمایندگان مجلس سنای آرژانتین روز چهارشنبه مصوبه مجلس نمایندگان این کشور مبنی بر قانونی شدن سقط جنین طی ۱۴ هفته اول بارداری را با ۳۸ رای مخالف رد کرد.

پیشتر نیز ۳۷ سناتور از ۷۲ سناتور عضو مجلس سنای آرژانتین اعلام کرده بودند که همسو با نظر پاپ فرانسیس که هموطنشان هم است، به این قانون رای منفی خواهند داد.

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، دو روز پس از تصویب طرح در مجلس نمایندگان طی اظهار نظری سقط‌ جنین پس از آزمایشات پزشکی را به «اصلاح‌ نژاد نازی‌ها» تشبیه کرده بود.

در پروژه اصلاح نژادی نازی‌ها جهت پرورش نسل برتر، صدها هزار نفر به اجبار عقیم شدند و ده‌ها هزار تن برای پاکسازی نژاد از افراد دارای معلولیت فیزیکی و ذهنی کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

طرح قانونی کردن سقط جنین حدود دو ماه پیش به تصویب مجلس نمایندگان آرژانتین رسیده بود، حاصل تلاش‌های کارزار «روسری سبز» بود که فعالیت متمرکز خود را از سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز کرده است.

سقط جنین به جز در موارد خاص، از سال ۱۹۲۱ در آرژانتین ممنوع است. با این وجود، مطابق آمارهای وزارت بهداشت آرژانتین سالانه بین ۳۷۰ تا ۵۲۲ هزار زن به صورت مخفیانه مبادرت به سقط جنین می‌کنند.

موافقان حق سقط جنین از جمله جنبش فمینیستی زنان آرژانتین در قالب کارزار «روسری سبز» در آرژانتین سال‌هاست که برای به رسمیت شناخته‌شدن آن تلاش می‌کنند.

با این وجود از زمان تصویب این طرح در مجلس نمایندگان آرژانتین، عرصه عمومی آرژانتین شاهد تظاهرات، تجمعات و جلسات در خیابان‌ها، جلوی کلیساها و راهروهای مجلس سنا له و علیه قانون سقط جنین بوده است.

همچنین مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری آرژانتین نیز پیشتر مخالفت خود را با این قانون اعلام کرده بود، هر چند که تاکید کرده بود در صورت تصویب نهایی از سوی مجلس سنا، آن را وتو نخواهد کرد.

در پی رد این قانون از سوی مجلس سنا، مطابق رویه قانونگذاری در آرژانتین، موافقان سقط جنین برای طرح مجدد آن باید تا سال ۲۰۱۹ صبر کنند.

بیشتر بخوانید:آیا قوانین سقط جنین آرژانتین از ایرلند پیروی خواهد کرد؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای «آری» ایرلندی‌ها به قانونی شدن سقط جنین

همه‌پرسی حق سقط جنین در ایرلند؛ وضعیت دیگر کشورهای اروپایی چگونه است؟

راهپیمایی مخالفان و حامیان سقط جنین در آمریکا