سنای آرژانتین در آستانه رای تاریخی درباره سقط جنین

سنای آرژانتین در آستانه رای تاریخی درباره سقط جنین
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس سنای آرژانتین روز چهارشنبه ۸ اوت در مورد قانونی بودن سقط جنین در این کشور تصمیم می‌گیرند.

آگهی

نمایندگان مجلس سنای آرژانتین روز چهارشنبه ۸ اوت در مورد قانونی بودن سقط جنین در این کشور تصمیم می‌گیرند.

متن پیشنهادی قانون جدید که طرح آن با واکنش‌های موافق و مخالف گسترده همراه بوده است، از سقط جنین جرم‌زدایی کرده و پایان دادن اختیاری به بارداری را در ۱۴ هفته اول مجاز و آزاد می‌شمارد.

ناظران پیش‌بینی می‌کنند موافقان برای تصویب نهایی طرح با مشکل مواجه شوند چرا که طبق آخرین برآورد‌ها ۳۷ تن از ۷۲ عضو مجلس سنا اعلام‌ کرده‌اند که به طرح رای منفی خواهند داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دو ماه قبل، در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷، نمایندگان مجلس آرژانتین طی سلسله مباحثاتی ۳۰ ساعته که با سخنرانی پرشور موافقان و مخالفان سقط جنین از هر دو جناح سیاسی دو کشور همراه بود، طرح قانونی شدن سقط جنین با ۱۲۹ رای در مقابل ۱۲۵ رای به تصویب رسید و به مجلس سنا فرستاده شد.

از آن زمان عرصه عمومی آرژانتین شاهد تظاهرات، تجمعات و جلسات در خیابان‌ها، جلوی کلیساها و راهروهای مجلس سنا له و علیه قانون سقط جنین بوده است.

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک و متولد آرژانتین، دو روز پس از تصویب طرح در مجلس نمایندگان طی اظهار نظری سقط‌ جنین پس از آزمایشات پزشکی را به «اصلاح‌ نژاد نازی‌ها» تشبیه کرد. در پروژه اصلاح نژادی نازی‌ها جهت پرورش نسل برتر، صدها هزار نفر به اجبار عقیم شدند و ده‌ها هزار تن برای پاکسازی نژاد از افراد دارای معلولیت فیزیکی و ذهنی کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

موافقان طرح سقط جنین با کمپین «روسری سبز» در کارزارهای خیابانی و در سطح شبکه‌های اجتماعی فعال بوده‌اند

سقط جنین از سال ۱۹۲۱ در آرژانتین ممنوع است و می‌تواند برای زن ۱ تا ۴ سال زندان و برای کسانی که او را کمک کرده‌اند تا ۶ سال زندان به همراه داشته باشد. با این حال قانون در دو مورد سقط جنین را مجاز شمرده است: جایی که برای سلامتی زن باردار خطر داشته باشد و همچنین در صورت تجاوز.

با وجود قوانین تنبیهی در این مورد، مطابق آمارهای وزارت بهداشت آرژانتین سالانه بین ۳۷۰ تا ۵۲۲ هزار زن به صورت مخفیانه مبادرت به سقط جنین می‌کنند.

موافقان حق سقط جنین در آرژانتین سال‌هاست که برای به رسمیت شناخته‌شدن آن تلاش می‌کنند. جنبش «روسری سبز» که از سال ۲۰۰۵ فعالیت متمرکز خود را شروع کرده است در ماه‌های اخیر افکار عمومی و نمایندگان مجلس نمایندگان و سنا را به حمایت از طرح پیشنهادی قانون جدید فراخوانده است.

شماری از نمایندگان زن مجلس سنا برای آن‌که طرح از تصویب بگذرد پیشنهاد کرده بودند که مدت مجاز سقط جنین از ۱۴ هفته به ۱۲ هفته کاهش پیدا کند، اما این طرح ناکام ماند چرا که نمایندگان محافظه‌کار اصرار داشتند متن اصلی، که مخالفت‌‌های بیشتری را برمی‌انگیزد، به رای گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

مطابق اعلام موسسه آمریکایی گوتمچر، ۹۷ درصد زنان در سن بارداری آمریکای جنوبی در کشورهایی زندگی می‌کنند که سقط جنین در آن‌ها ممنوع است. تنها سه کشور کوبا (از سال ۱۹۶۵)، گویان (از سال ۲۰۰۶) و اوروگوئه (از سال ۲۰۱۲) و همینطور شهر مکزیکو (از سال ۲۰۰۷) خاتمه خودخواسته به بارداری مجاز است.

اگر طرح آزادی سقط جنین به تصویب سنا برسد، رئیس‌جمهور مائوریسیو ماکری ۱۲ روز برای وتو یا توشیح آن فرصت دارد. آقای ماکری گفته است با این طرح مخالف است اما در صورت رای مثبت سنا آن را وتو نخواهد کرد.

اگر طرح از سد سنا نگذرد، موافقان برای طرح مجدد آن باید تا سال ۲۰۱۹ صبر کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایکوبی آرژانتینی‌های مخالف سقط جنین پس از تصمیم مجلس سنا

پاپ: سقط جنین پس از آزمایشات پزشکی مانند اصلاح نژادی نازی‌ها است

رای دادگاه آرژانتین: ایران مسئول حملات ۳۰ سال پیش به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان «آمیا» است