Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گرما در فرانسه؛ وعده مسئولان شهری و رنج بی‌خانمان‌ها در خیابان

 گرما در فرانسه؛ وعده مسئولان شهری و رنج بی‌خانمان‌ها در خیابان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یشترین آمار تلفات ناشی از گرما به سال ۲۰۰۳ بر می گردد که ۱۹ هزار نفر بر اثر گرمای شدید جان خود را در فرانسه از دست دادند.

آگهی

آفتاب سوزان و گرمای شدید هوا ساکنان شهر پاریس را به تنگ آورده است. این وضعیت به خصوص برای آن‌دسته از افرادی که ساکن خیابان های پایتخت فرانسه هستند بسیار رنج آور و غیر قابل تحمل تر به نظر می رسد. بی خانمان ها تنها پناهشان سایه درختان و ساختمان های بلند است و برای کمی خنک شدن نسیم کمیاب این روزهای گرم تابستان را جستجو می کنند.

موریل، خانمی مسن که روز و شب را در گوشه ای از خیابان های پاریس سر می کند در باره چگونه کنار آمدن با گرما می گوید: «محبوریم به سایه پناه ببریم؛ هوا خیلی گرم است. به خصوص آخر هفته ها خیلی سخت است زیرا انجمن های مددرسانی در روز بسته است. می دانیم که صبح تا شب را همینگونه باید سر کنیم.»

موریل، بی خانمان فرانسوی

ابراهیم، بی خانمان دیگری است که بیش از سیزده سال زندگی در خیابان را تجربه می کند. او می گوید: «ما مرده ایم؛ این به خوبی پیداست. درست است که سرپاییم اما مثل یک مرده هستیم. من از سال ۲۰۰۴ در خیابان زندگی می کنم. بی خانمان ها از هر قشری هستند. احساس می کنیم زنده هستیم اما زندگی نمی کنیم.»

بی خانمانی در خیابان های پاریس

بسیاری از انجمن های خیریه و داوطلبان کمک رسانی با گرم شدن کم سابقه هوا در پایتخت فرانسه به خیابان ها آمده اند تا بلکه بتوانند اندکی از رنج و سختی این قشر محروم بکاهند. انجمن ها و افراد داوطلب بیش از ۳۵ هزار بی خانمان را که در شرایط دشواری روزگار می گذرانند، شناسایی کرده و تحت امداد قرار داده اند.

استفانی یکی از داوطلبان که برای تشویق دیگران به کمک رسانی پستی در توییتر منتشر کرده بود، شیوه امداد رسانی را اینگونه توضیح می دهد: «ایده این است که هر فرد با دست کم ۳ یا ۴ یورو به جمع ملحق می شود. افراد در خیابان های مختلف پراکنده می شوند و به ملاقات بی خانمان ها می روند تا ببینند نیاز اصلی شان چیست. آنها سپس به مغازه های محل می روند تا بسته های آب تهیه کنند و در بین بی خانمان های توزیع کنند. این روزها شاهد همبستگی های زیادی از سوی مردم هستیم. برای مثال برخی راننده های تاکسی خودور خود را از نیاز های اولیه و آب پر کرده و در خیابان بین بی خانمان ها توزیع می کنند.»

گرمای شدید، بلای جان بی خانمان ها در پاریس

به گزارش رسانه های فرانسوی بیشترین آمار تلفات ناشی از گرما به سال ۲۰۰۳ بر می گردد که ۱۹ هزار نفر بر اثر گرمای شدید جان خود را در فرانسه از دست دادند. در حالی که روزهای ابتدایی ماه اوت گرما به نقطه اوج خود در فرانسه رسیده مقامات دولتی و شهری در این کشور در تلاشند تا با اتخاذ راهکارهایی مناسب از وقوع فاجعه ای مشابه جلوگیری کنند.

ان سوریس، معاون شهردار پاریس در امور بهداشت در این زمینه به خبرنگار یورونیوز گفت: «بی خانمان ها در زمستان بیشتر شب ها مشکل دارند اما در تابستان روز و گرمای شدید آنها را آزار می دهد. بنابر این باید برای آنها سرپناه های بیشتری ایجاد کرد تا در روز بتوانند از آن استفاده کنند. این کاری است که ما در حال انجام آن هستیم. نباید فقط به اسکان موقت آنها در شب بسنده کرد، باید سرپناه هایی ایجاد کرد که حداقل برای آنها قابل تحمل باشند. این روندی است که در پیش گرفته ایم و بی شک باید بیشتر به آن توجه کنیم. وضعیت بی خانمان ها یک مشکل اجتماعی است که ما بیشتر از گذشته با آن روبرو هستیم.»

مسئولان سیاسی در شهر پاریس اعلام کرده اند که با درس گرفتن از فاجعه مرگبار سال ۲۰۰۳ تدابیر گسترده ای برای مهار این بحران اتخاذ کرده اند. دغدغه همه مسئولان در این زمینه این است که هر فرد از یک سرپناه حداقلی برخوردار شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهرداری‌های پاریس در فصل سرما درها را به روی بی‌خانمان‌ها می‌گشایند

موج گرما اروپا و فرانسه را در می‌نوردد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند