مهاجمان ۱۲ مدرسه را در پاکستان به آتش کشیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مهاجمان ۱۲ مدرسه را در پاکستان به آتش کشیدند

پلیس پاکستان می گوید پنجشنبه شب ۱۲ مدرسه در شمال این کشور با بمبگذاری مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

این مدارس در منطقه دیامر در شمال پاکستان واقع شده اند که شبه نظامیان نزدیک به گروه طالبان در آن حضور پررنگی دارند. شبه نظامیان این گروه با آموزش دختران مخالف هستند.

از ۱۲ مدرسه ای که مورد حمله قرار گرفتند هشت مدرسه دخترانه و چهار مدرسه پسرانه بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله به مدارس منطقه دیامر را بر عهده نگرفته است.

جنبش طالبان پاکستان تاکنون به هزاران مدرسه دختران در شمال و شمال غربی پاکستان حمله کرده است. این گروه آموزش دختران را خلاف آموزه های اسلام می داند.

به گفته پلیس پاکستان حملات پنجشنبه شب «برنامه ریزی شده و هماهنگ شده» بود. جنبش طالبان پاکستان پیش از این در روستاهای منطقه دیامر که در شمال شهر گلگت واقع شده اند حملاتی را علیه گردشگران خارجی و شیعیان انجام داده است.

حملات پنجشنبه شب تلفات جانی بر جای نگذاشت. با این حال بنا به گزارشها مهاجمان علاوه بر حمله به مدارس تلاش کردند وارد یک آموزشگاه نظامی نیز بشوند. به گفته پلیس پاکستان محافظان این آموزشگاه نظامی موفق شدند از ورود مهاجمان به محل جلوگیری کنند.

عمران خان، رهبر حزب «تحریک انصاف» پاکستان که در انتخابات اخیر این کشور به پیروزی نسبی دست یافته حملات پنجشنبه شب را محکوم کرده است.

جنبش طالبان پاکستان در سال ۲۰۱۲ ملاله یوسف زی را که از حقوق زنان از جمله حق تحصیل آنها دفاع می کرد ترور کرد. ملاله یوسف زی که در آن زمان ۱۵ ساله بود بر اثر این سوءقصد به شدت مجروح شد. او در سال ۲۰۱۴ جایزه نوبل صلح را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: