بازگشت دوباره کارلس پوچدمون به بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازگشت دوباره کارلس پوچدمون به بلژیک

پس آزآنکه دادگستری اسپانیا حکم اروپایی بازداشت کارلس پوجدمون را لغو کرد رهبر پیشین استقلال طلبان کاتالونیا اعلام کرده است دوباره شنبه آینده به بلژیک باز خواهد گشت.

کارلس پوجدمون اولین بار در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ پس از تهدیدهای دولت اسپانیا مبنی بر بازداشت او به بروکسل پناهنده شد. مقامات بلژیک به حکم بازداشت کارلس پوجدمون توجهی نکردند اما رهبر پیشین کاتالونیا در سفر به آلمان بازداشت شد. دادگستری آلمان در نهایت ۱۲ ژوییه اعلام کرد کارلس پوجدمون را به اسپانیا تنها در صورتی مسترد می کند که بابت فساد و سوءاستفاده مالی محاکمه شود.

اما دادگاه عالی اسپانیا پنج شنبه گذشته اعلام کرد حکم دستگیری و استرداد سراسری کارلس پوجدمون، رئیس پیشین دولت منطقه کاتالونیا را در اروپا لغو کرد.

این اقدام عالی‌ترین مرجع قضایی اسپانیا پس از آن صورت گرفت که دادگاه اتهام وارده به آقای پوجدمون را در خصوص «رهبری شورش‌های سال گذشته کاتالونیا» که متعاقب برگزاری همه‌پرسی استقلال این منطقه رخ داد، رد کرد.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا در این صورت اسپانیا دیگر قادر نمی‌شد که او را به اتهام حمایت و رهبری شورش‌های سال گذشته محاکمه کند.

دادگاه عالی اسپانیا با رد پیشنهاد دادگاه آلمان، حکم بازداشت رئیس پیشین دولت منطقه کاتالونیا را لغو کرد. این دومین بار طی یک سال گذشته است که دادگاه عالی اسپانیا برای آقای پوجدمون قرار منع تعقیب صادر می‌کند.

اسپانیا حاضر نیست آقای پوجدمون را به اتهام مالی که حداکثر مجازات آن ۸ سال زندان است، محاکمه کند. دیگر سیاستمداران کاتالونیا که حامی استقلال این منطقه بوده‌اند و در حال حاضر در بازداشت مادرید هستند، تهدید به تحمل زندان‌های طولانی تا ۳۰ سال شده‌اند.