Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادسرای آلمان در پی استرداد کارلس پوجدمون به اسپانیا

دادسرای آلمان در پی استرداد کارلس پوجدمون به اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمانی که کارلس پوجدمون، رهبر پیشین منطقه کاتالونیا در ماه مارس در شمال آلمان بازداشت شد تاکنون سه بار دادسرای آلمان درخواست استرداد او به اسپانیا را به جریان انداخته است. در دو بار گذشته دادگاه منطقه دستگیری پوجدمون حکم دادسرا را رد کرده است.

آگهی

دادسرای آلمان جمعه بار دیگر خواستار استرداد کارلس پوجدمون، رهبر پیشین منطقه کاتالونیا شد. دستگاه قضایی آلمان به دو دلیل شورش و سوء استفده مالی در پی اعلام همه‌پرسی برای استقلال کاتالونیا می‌خواهد رهبر محبوب استقلال‌طلبان را به اسپانیا تحویل دهد.

دادسرای آلمان می‌گوید دو اتهام اصلی کارلس پوجدمون برای استرداد او به اسپانیا کافی است. اما تصمیم نهایی بار دیگر بر عهده دادگاه شولزویگ هولستاین در شمال کشور آلمان است. این دادگاه دو بار در طی سه ماه گذشته درخواست اولیه استرداد کارلس پوجدمون را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

چرا پوجدمون نه در بلژیک بلکه در آلمان بازداشت شد؟

با وجود چنین درخواستی دادسرای آلمان تاریخ مشخصی را برای تحویل دادن پوجدمون به اسپانیا در نظرنگرفته است. کارلس پوجدمون اولین بار در ماه مارس گذشته در شمال آلمان توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد. دلیل اصلی بازداشت او حکم اروپایی بود که مدت‌هاست دولت اسپانیا آنرا به جریان انداخته است.

در بیانیه ای که دادسرای آلمان منتشرکرده است نقش پوجدمون به عنوان محرک خشونت‌ها در زمان برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا به رسمیت شناخته شده است. با این حال به نظر نمی‌رسد که دادگاه منطقه بازداشت پوجدمون این بار موضع خود را عوض و رای به استرداد رهبر پیشین منطقه کاتالونیا را تایید کند.

پس از دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا، جمهوریخواهان این کشور موفق شدند قانون اساسی الهام گرفته از قانون اساسی آلمان پس از جنگ دوم جهانی را تصویب کنند. در این قانون برگزاری همه‌پرسی بدون مجوز دولت مرکزی در هر دو کشور ممنوع است؛ این در حالی است که در بلژیک به این موضوع دست‌کم در قانون اساسی، اشاره‌ای نشده است.

آقای پوجدمون به دلیل برگزاری همه‌پرسی و اعلام استقلال، برای اولین بار در آلمان پس از بازداشت به زندان محکوم شد. البته چند روز نگذشت که رهبر کاتالونیا به قید وثیقه آزاد شد.

دولت مادرید پرونده‌ای را علیه پوجدمون و چند تن از مهم‌ترین رهبران استقلال‌طلب کاتالونیا به اتهام شورش به جریان انداخت. این حکم باعث شد پوجدمون از اسپانیا بگریزد و در بروکسل پناهنده شود، اما او در اوائل ماه مه بلژیک را به مقصد آلمان ترک کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاتالونیا؛ پیروزی قاطع استقلال‌طلبان در انتخابات منطقه‌ای

یادگاری سفر یا «آت و آشغال»؟ بساط سوغاتی‌های جنسی و توهین‌آمیز از بارسلون جمع می‌شود

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند