Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاتالونیا؛ پیروزی قاطع استقلال‌طلبان در انتخابات منطقه‌ای

کاتالونیا؛ پیروزی قاطع استقلال‌طلبان در انتخابات منطقه‌ای
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه حزب عمده استقلال طلب حتی دو کرسی بیشتر از حد نصاب لازم برای کسب اکثریت مطلق را بدست آورده اند.

آگهی

ساکنان کاتالونیا در انتخابات منطقه ای بار دیگر استقلال طلبان را به قدرت بازگرداندند.

کارزار تبلیغاتی این انتخابات به صورتی غیر معمول و در شرایطی برگزار شد که رئیس سابق دولت خودگردان کاتالونیا خود را در بروکسل تبعید کرده و معاون وی که رهبری حزب «چپ جمهوری خواه کاتالونیا» را بر عهده دارد همچنان در زندان به سر می برد.

انتخابات سرنوشت ساز منطقه ای در حالی روز پنجشنبه بیست و یکم دسامبر در کاتالونیا برگزار شد که ساکنین این منطقه برای نخستین بار در دو دهه‌ اخیر یک روز غیر تعطیل به پای صندوق های رای رفتند. شمارش بیش از نود درصد برگه های رای نشان داد برغم پیروزی راست میانه از حیث کسب بیشترین آراء، این استقلال طلبان بودند که با کسب بیشترین کرسی عنوان برنده اصلی انتخابات را از آن خود کردند.

آخرین اخبار انتخابات منطقه‌ای کاتالونیا را از اینجا دنبال کنید:

پوجدمون در بروکسل از پیروزی قاطع اردوگاهش خبر داد

کارلس پوجدمون، رهبر جدایی طلب و تبعیدی کاتالونیا دقایقی پیش در بروکسل طی نطقی از پیروزی اردوگاه استقلال طلبان در جریان انتخابات منطقه ای روز پنجشنبه خبر داد.

رئیس سابق دولت منطقه ای کاتالونیا که در جمع اندکی از هوادارن خود در بروکسل سخن می گفت با تاکید بر اینکه هیچکس نمی تواند این پیروزی را به چالش بکشد خاطرنشان کرد: «ماریانو راخوی آنچه در این انتخابات بدنبالش بود را باخت و نتیجه بدست آمده که حکایت از اکثریت مطلق استقلال طلبان دارد در واقع برای او به مانند یک "سیلی" است.»

رئیس برکنار شده دولت سابق منطقه ای کاتالونیا در ادامه ضمن درخواست آزادی کلیه زندانیان سیاسی خواهان لغو فوری ماده ۱۵۵ قانونی اساسی شد که پیشتر سبب تعلیق اختیارات خودگردانی و کنترل نهادهای این منطقه توسط دولت مرکزی شده بود.

کارلس پوجدمون که در پی احضار مقامات استقلال‌طلب کاتالونیا از سوی دادگاه مادرید مجبور به ترک اسپانیا و اقامت در بروکسل شده بود در ستاد انتخاباتی خود ضمن تبریک این پیروزی به مردم کاتالونیا آنرا درس بزرگی برای جهان توصیف کرد.

او با اعلام اینکه «ما امشب حق شنیده شدن را بردیم» تاکید کرد: «اروپا باید از این پیروزی به خوبی درس بگیرد و متوجه شود که شیوه و دستورالعمل راخوی جواب نمی دهد.»

این درحالیست که یک مسئول کمیسیون اروپا در پاسخ به سوال خبرنگاران گفته است که موضع اتحادیه اروپا نسبت به بحران کاتالونیا پس از انتخابات روز پنجشنبه تغییری نخواهد کرد. الکساندر وینترشتاین، سخنگوی کمیسیون اروپا با اذعان به اینکه ماهیت این انتخابات منطقه ای بوده و اتحادیه اروپا در خصوص آن اظهار نظر نمی کند تاکید کرد: «موضع ما در خصوص کاتالونیا بسیار واضح و مشخص است و بارها در همه سطوح بیان شده است.»

اتحادیه اروپا از ابتدای بحران کاتالونیا آنرا یک مسئله داخلی در اسپانیا توصیف و اعلام کرده بود که استقلال یکجانبه این منطقه را به رسمیت نمی شناسد.

 باقی ماندن استقلال طلبان در قدرت برغم صدرنشینی حزب راست میانه «شهروندان»

رسانه ها و خبرگزاری‌های بین المللی با استناد به نتایج شمارش بیش از ۹۹ درصد آراء از پیروزی استقلال طلبان خبر داده است.

بر این اساس سه حزب استقلال طلب کاتالونیا در مجموع هفتاد کرسی از ۱۳۵ کرسی موجود در پارلمان این منطقه خودگردان را به خود اختصاص خواهند داد.

در این گزارش آمده است که نتایج شمارش ۸۴.۳ درصد آراء نشان می دهد سه حزب عمده استقلال طلب حتی دو کرسی بیشتر از حد نصاب لازم برای کسب اکثریت مطلق را بدست آورده اند.

استقلال طلبان بدین ترتیب در مجموع بیشترین کرسی های پارلمان را به خود اختصاص داده اند در حالیکه نتایج شمارش آراء نشان می دهد حزب یکپارچه گرای «شهروندان» به رهبری اینس آریماداس بیشترین آراء را کسب کرده است.

این حزب راست میانه بر اساس آخرین نتایج اعلام شده ۳۷ کرسی پارلمان را بدست آورده است. اینس آریماداس مدتهاست بر ضد «توطئه» جدایی طلبی مبارزه می کند. او بسیار تلاش کرد رای دهندگانی را به سوی خود جلب کند که خواهان پایان یافتن بحران در منطقه ای است که از قوا و اختیارات لازم برای خودگردانی محروم شده است. آریماداس اینک با رای بالا و تعداد کرسی های قابل توجهی که حزبش کسب کرده از قدرت مانور بیشتری برای پیشبرد راهبرد مبارزاتی خود در جهت وحدت گرایی برخوردار شده است.

رهبر حزب ضد استقلال «شهروندان» پس از کسب این پیروزی در میان هوادارن خود به ایراد سخنرانی پرداخت و تاکید کرد کاتالونیایی های مخالف استقلال طلبی نشان دادند که تعدادشان بسیار پرشمار است. این زن حقوقدان سی و شش ساله همچنین با اشاره به اینکه جدایی طلبان نمی توانند خود را نماینده همه ساکنان منطقه توصیف کنند و از جانب آنها سخن بگویند، تصریح کرد: «فرایند استقلال برای همه مردم تداعی گر آینده کاتالونیا نیست و ما حتی با این قانون ناعادلانه انتخاباتی که بیشترین کرسی ها را به صاحبان کمترین آراء اهدا می کند به مبارزه خود ادامه خواهیم داد.»

ورود کارلس پوجدمون به ستاد انتخاباتی خود در بروکسل

کارلس پوجدومون، رئیس برکنار شده و در تبعید منطقه خودمختار کاتالونیا دقیاقی پیش وارد ستاد انتخاباتی خود در بروکسل شد.

زمزمه های پیروزی برای استقلال طلبان

در حال حاضر بیش از ۳ درصد از برگه های رای یعنی حدود ۱۵۰ هزار رای مورد شمارش قرار گرفته و هیچ خبری در خصوص نتایج رسمی انتخابات منتشر نشده است.

آگهی

این در حالیست که برخی رسانه های مکتوب کاتالونیا با استناد به نظرسنجی های پای صندوق به طور ضمنی از پیروزی قاطع استقلال طلبان خبر می دهند. لا ونگوردیا، مهمترین نشریه کاتالونیا نتایج اولیه آخرین نظرسنجی پای صندق رای را منتشر کرده که بر اساس آن استقلال طلبان در وضعیت پیروزی با اکثریت مطلق آرا قرار دارند.

**میزان  مشارکت  **

بر اساس خبرهای منتشر شده میزان مشارکت تا ساعت ۱۸ نسبت به دور پیش این انتخابات در سال ۲۰۱۵ افزایش چشمگیری داشته است. رسانه های اسپانیایی اعلام کردند در کمتر از دو ساعت مانده به پایان رای گیری ۶۸.۳۲ درصد از واجدین شرایط به پای صندوق های رای رفته اند در حالیکه این میزان در همین ساعت نسبت به دور پیش ۶۳.۱۲ درصد اعلام شده بود.

تحلیلگران معتقدند مشارکت در این دوره از انتخابات رکورد جدیدی از خود به جای خواهد گذاشت و به مرز ۸۰ درصد خواهد رسید.

در حالیکه استقلال طلبان در انتخابات منطقه ای سال ۲۰۱۵ با کسب ۴۷.۸ درصد آرا در اقلیت قرار گرفتند آخرین نظرسنجی ها حکایت از رقابت شانه به شانه و بسیار فشرده میان یکپارچه گرایان و حامیان جدایی و استقلال کاتالونیا است.

احزاب و تشکل های سیاسی رقیب

باهم برای کاتالونیا (استقلال طلب)

آگهی

حزب چپ جمهوری خواه کاتالونیا (استقلال طلب)

حزب شهروندان (یکپارچه گرا)

حزب سوسیالیست های کاتالونیا (حاکمیت گرا)

کاتالونیای مشترک - پودم (مخالف استقلال)

حزب مردم (مخالف استقلال)

آگهی

حزب نامزدی برای وحدت مردمی (جدایی خواه و استقلال طلب)

از همه پرسی استقلال تا انتخابات پارلمانی

انتخابات زودرس منطقه ای اینبار در شرایطی خاص برگزار شد. چالش جدایی طلبی کاتالونیا که پیشتر با ناکامی در به کرسی نشاندن راهبرد خود همراه بود پس از فراز و نشیب فراوان، در نهایت با تصویب پارلمان این منطقه و درخواست برای شرکت در همه پرسی اول اکتبر وارد مرحله جدیدی شد.

این همه پرسی برغم هشدار دولت مرکزی مبنی بر مغایرت با قانون اساسی برپا شد و بیش از ۹۰ درصد از شرکت کنندگان که تنها ۴۲ درصد از واجدین شرایط را تشکیل می دادند، اعلام کردند که خواهان جدایی از اسپانیا و تشکیل کشوری مستقل هستند.

برگزاری همه پرسی در شرایط خاص امنیتی و در نهایت اعلام پیروزی استقلال طلبان خشم حاکمان اسپانیا را برانگیخت. فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا پس از رایزنی با ماریانو راخوی، نخست وزیر در نطقی تلویزیونی به لحنی تند به استقلال طلبان تاخت و همه پرسی را غیر دمکراتیک و غیر قانونی قلمداد کرد.

با تصویب نتیجه این همه پرسی و اعلام رسمی استقلال در پارلمان منطقه خودگردان کاتالونیا، دولت مرکزی شمشیر را از رو کشید.

آگهی

دادگاه قانون اساسی، برگزاری این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرد و هفته گذشته نیز ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا با رای موافق سنا، خودمختاری این منطقه را لغو و دولت و پارلمان محلی را منحل کرد و مادرید کنترل و ادارۀ مستقیم بارسلون را در اختیار گرفت. بدین ترتیب زمینه برپایی انتخابات منطقه ای زودرس برای سومین بار طی پنج سال گذشته فراهم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادسرای آلمان در پی استرداد کارلس پوجدمون به اسپانیا

دادستان‌های اسپانیا از اجرای فرمان عفو رهبر سابق جدایی‌طلبان کاتالونیا سر باز زدند

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد