واکنش‌ آلمان به تنش لفظی میان روحانی و ترامپ: تهدید جنگی هرگز کارگشا نیست

واکنش‌ آلمان به تنش لفظی میان روحانی و ترامپ: تهدید جنگی هرگز کارگشا نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره سخنان دونالد ترامپ گفت: «تهدیدات نظامی هیچگاه کارگشا نبوده است و من فکر می‌کنم که ابراز مفیدی به ویژه در شرایط تنش [کنونی] در خاورمیانه نیست.»

آگهی

تنش لفظی میان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده واکنش‌هایی را در سطح جهان برانگیخته است. بنیامین نتیانیاهو «موضع سخت» رئیس جمهوری آمریکارا تحسین کرده و در داخل ایران، رئیس سازمان بسیج مستضعفین تهدیدات واشنگتن را «جنگ روانی» خوانده است.

در آخرین واکنش، وزارت خارجه آلمان ، «تهدید‌ات جنگی» دونالد ترامپ در قبال ایران را «غیر مفید» خواند و تهران و واشنگتن را به خویشتنداری تشویق کرد.

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت: «ما از گفتگو حمایت می‌کنیم و از همه طرف ها می‌خواهیم که خویشتنداری در کلام را تمرین کنند.»

دونالد ترامپ روز دوشنبه در واکشن به اظهارات حسن روحانی در حساب توئیتری خود ضمن اخطار شدید به رئیس جمهوری ایران نوشت: «هرگز و هیچگاه ایالات متحده را تهدید نکنید وگرنه از عواقب آن طوری رنج خواهید برد که تاریخ کمتر به خود دیده است. ما دیگر کشوری نیستیم که سخنان دیوانه‌وار شما در مرگ و خشونت را تحمل کنیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره این سخنان دونالد ترامپ گفت: «تهدیدات نظامی هیچگاه کارگشا نبوده و من فکر می‌کنم که به ویژه در شرایط تنش [کنونی] در خاورمیانه ابراز مفیدی نیست.»

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر ویندی شرمن، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تنش لفظی میان واشنگتن و تهران در حساب توئیتری خود با لحن کنایه‌آمیزنوشت: «اگر گذشته الگو باشد، ترامپ بولتون را برای برگزاری یک نشست با روحانی به تهران خواهد فرستاد. برجام از مردم ایران حمایت و امنیت ما را تضمین می‌کرد. با توئیت نمی‌توان به توافق بهتری رسید.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه طی سخنرانی در جمع دیپلمات‌های وزارت امور خارجه، به ایالات متحده هشدار داده بود که صلح با ایران «مادر صلح ها» و جنگ با ایران «مادر جنگ‌ها» خواهد بود.

وی خطاب به دونالد رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان کننده است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حل و فصل اختلافات آلمان و عربستان و از سرگیری روابط سیاسی و اقتصادی

جیمز متیس: آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران نیست

انقضای تحریم‌های موشکی؛ ایران در تلاش برای «اثبات اقتدار»، آمریکا و متحدان به دنبال حفظ «محدودیت‌ها»