Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

در طول ۹ روز حبس در غار بر نوجوانان تایلندی چه گذشت؟

در طول ۹ روز حبس در غار بر نوجوانان تایلندی چه گذشت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مربی این نوجوانان می‌گوید که با آغاز عملیات نجات، هیچ کدام از آنها برای اولین نفر بودن در خروج از غار با یکدیگر رقابت نکردند. او می‌افزاید: «ما به هم خیلی نزدیک بودیم و هیچکس برای خروج عجله نکرد.»

آگهی

دوازده نوجوان تایلندی و مربی آنان که بیش از دو هفته بر اثر سیلاب موسمی در غاری در تایلند محبوس شده‌ بودند، روز چهارشنبه پس از ترخیص از بیمارستان برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شده و پیش از بازگشت به خانه‌هایشان در کنفرانس مطبوعاتی حضور یافتند.

در هنگام خروج از بیمارستان، این نوجوانان ۱۱ تا ۱۶ ساله به همراه مربی ۲۵ ساله‌شان لبخند به لب داشتند و احترام سنتی تایلندی را اجرا می‌کردند.

پزشکان، بستگان و دوستان این نوجوانان لباس سنتی زرد تایلند به تن کرده بودند و نوجوانان نیز علامت تیم فوتبال خود یغنی تصویر قرمز رنگی از یک گراز وحشی را بر روی تیشرت‌هایشان داشتند.

مدیر بیمارستان محل درمان این نوجوانان با تاکید بر اینکه «ما نمی‌دانیم که این بچه‌ها چه زخم‌هایی در قلب خود دارند»، گفت که آنها در آخرین شب بستری بودن در بیمارستان در «تمرین تقویت اعتماد به نفس» شرکت کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
نوجوانان تایلندی در کنفرانس مطبوعاتیرویترز

وی به خبرنگاران توصیه کرد که به دلیل شرایط سختی که این کودکان از سر گذرانده‌اند از پرسیدن سوالات تحریک‌آمیز بپرهیزند.

به گفته تیم پزشکی این بیمارستان، ۱۲ نوجوان تایلندی در طول درمان به طور متوسط ۳ کیلو وزن اضافه کردند و نتایج آزمایش خون آنان رضایت بخش بوده است.

کنفرانس مطبوعاتی با معرفی این نوجوانان و مربی‌شان و سه امدادگر نیروی دریایی تایلند که در غار با آنان مانده بودند آغاز شد.

حس نوجوانان محبوس در غار پس از پیدا شدن توسط غواصان

یکی از این کودکان با نام «دال» در پاسخ به سوالی درباره حس خود در هنگام دیدن غواصان بریتانیایی تیم امداد گفت که ابتدا صدای حرف زدن شنید اما باور نکرد که کسی آنجا باشد؛ بنابراین دوستش که مشعل داشت به غواصان نزدیک شد.

دال به خاطر می‌آورد که در پاسخ «سلام» این غواص به زبان انگلیسی از اینکه او تایلندی نیست تعجب کرد و در جواب به زبان انگلیسی گفت: «ما خوبیم.»

بیشتر بخوانید:لحظه رسیدن غواصان به نوجوانان تایلندی در غار؛ اولین حرفهای آنها چه بود؟

زمانی که او به غواصان گفت که سیزده نفرشان سالم هستند، امدادگر در پاسخ گفت: «فوق‌العاده است.»

مربی آنان که «اکاپول» نام دارد از دال خواسته است تا حرف‌های غواص را ترجمه کند. مربی می‌گوید که دال از تیم خواست که آرام باشند.

دال می‌گوید که به غواص گفته بود که ۱۰ روز است در غار هستیم او به شوخی می‌افزاید: «در آن زمان مغزمان کند بود.»

نوجوانان تایلندی در فینال جم جهانی هوادار فرانسه بودند

فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) از این نوجوانان دعوت کرده بود تا با سفر به مسکو میهمان ویژه دیدار نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ باشند. اما به دلیل مراقبت‌های پزشکی این امر امکان‌پذیر نبود.

اکاپول، مربی تیم در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا فینال جام جهانی را دیده‌اید پاسخ داد که نه تنها بازی را دیده‌اند بلکه باصدای بلند بازیکنان تشویق می‌کردند و اکثرشان طرفدار تیم فرانسه بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:پایان عملیات نجات ۱۳ محبوس در غار؛ نوجوانان تایلندی میهمان ویژه فینال جام‌جهانی شدند

رویترز
نوجوانان تایلندی در زمین مینی فوتبال پس از مرخص شدن از بیمارستانرویترز

پاسخ مربی نوجوانان درباره علت رفتن به غار

یکی از خبرنگاران درباره علت رفتن به غار از مربی تیم سوال کرد. آقای اکاپول با تاکید بر اینکه بخاطر تولد یکی از بچه‌ها نبود که به غار رفتند، پاسخ داد: «همه توافق کردیم که به غار برویم. ما هیچوقت داخل غار نرفته بودیم ولی مطالبی درباره آن روی فیس‌بوک می‌گذاشتیم. وی افزود: «وقتی آب به داخل غار آمد می‌خواستیم آنجا را ترک کنیم اما در راه بازگشت می‌دانستیم که به دام افتادیم. ما شنا کردیم. ما همه شنا بلدیم و این درست نیست که گفته شده شنا بلد نیستیم. ما همیشه بعد از فوتبال تمرین شنا می‌کردیم.»

آگهی
رویترز
اکاپول، مربی ۲۵ ساله دوازده نوجوان تایلندی محبوس در غاررویترز

مربی تیم فوتبال نوجوانان تایلندی گفت: «ما نمی‌دانستیم آب چقدر ممکن است بالا بیاید. یکی از بچه‌ها فریاد زد که آیا گم شده‌ایم ومن به آنها اطمینان دادم که گم نشده‌ایم و می‌توانیم با طناب بیرون برویم.»

یکی از نوجوانان می‌گوید، زمانی که فهمیدیم گیر افتاده‌ایم من به یاد مادرم افتادم.

زمانی که آب سه متر بالا آمد، این پسران نوجوان موفق به حفر گودالی در بخش‌های فروریخته غار شدند و تا آمدن امدادگران همانجا ماندند.

اکاپول ادامه داد: «بچه‌ها تلاش می‌کردند که راه خود را به بیرون باز کنند اما من به آنها گفتم که نترسند و فردا آب پایین می‌آید.»

نوجوانان تایلندی طی در ده روز اول در غار تنها آب خوردند

او می‌گوید: «آب از دیوار‌های غار پایین می‌ریخت پس ما نزدیک منبع آب مانده بودیم. در آن زمان نترسیدیم چون فکر می‌کردیم که آب به زودی خارج می‌شود.»

آگهی

مربی اضافه کرد که در آن حالت به بچه‌ها روحیه می‌داده و به دنبال آب اشامیدنی برای آنها بوده است. آنها از آبی که از دیوارها می‌ریخت را به دلیل تمیز بودن می‌نوشیدند.

یکی از پسران می‌گوید که در مدت ۹ روز هیچ غذایی نداشتند و تنها آب می‌خوردند.

تشکر نوجوانان تایلندی از غواص کشته شده در عملیات نجات

در این کنفرانس مطبوعاتی پسران نوجوان از خانواده غواص نیروی دریایی که جان خود را در غار از دست داد نیز تشکر کردند.

مربی اکاپول درباره حس خود در زمان شنیدن خبر درگذشت این امدادگر داوطلب گفت: «ما به خاطر مرگ او احساس گناه کردیم.»

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

آگهی
رویترز
نوجوانان تایلندی و تصویر یادبود غواص کشته شده در غاررویترز

سمن کونان، گروهبان سابق نیروی دریایی این کشور که به صورت داوطلبانه در تیم نجات فعالیت می‌کرد، ساعت دو بامداد روز جمعه ۶ ژوئیه در راه بازگشت از محل استقرار ۱۲ نوجوان و مربی آنها به دلیل نرسیدن اکسیژن درگذشت.

بیشتر بخوانید:غواص تایلندی در عملیات نجات نوجوانان محبوس در غار جان باخت

آرزوی نوجوانان تایلندی پس از نجات از غار

تعدادی از این پسران نوجوان در پاسخ به این سوال که چه رویایی دارید؟ گفتند که می‌خواهند در نیروی دریایی تایلند خدمت کنند. عده دیگری نیز آرزوی خود را عضویت در تیم ملی فوتبال اعلام کردند.

یکی از آنان گفت که این اتفاق به من آموخت که با احتیاط‌ بیشتر زندگی کنم و البته زندگی معمولی نداشته باشم.

خبرنگاران پرسیدند که اولین کاری که با برگشت به خانه انجام می‌دهید چیست. اکثر پسران نوجوان تایلندی خوردن غذای مورد علاقه‌شان را جزو اولین کارهایی خواندن که به محض رسیدن به خانه انجام خواهند داد.

آگهی

مربی این نوجوانان می‌گوید که با آغاز عملیات نجات، هیچ کدام از آنها برای اولین نفر بودن در خروج از غار با یکدیگر رقابت نکردند. او می‌افزاید: «ما به هم خیلی نزدیک بودیم و هیچکس برای خروج عجله نکرد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش امدادگران برای نجات دو غارنورد گرفتار در کوه‌های لهستان

تایلند؛ کار سخت غواصان برای ایمن سازی مسیر خروج نوجوانان محبوس در غار

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند