Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مرگ دو پناهجو از جمله یک کودک در آب‌های مدیترانه

مرگ دو پناهجو از جمله یک کودک در آب‌های مدیترانه
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از امدادگران می گوید: «اینکه کشتی‌های امداد و نجات اجازه ندارند در مدیترانه فعالیت کنند نتیجه‌اش همین می‌شود.»

آگهی

امدادگران اسپانیایی در حالی توانستند یک زن پناهجو را در آب‌های دریای مدیترانه نجات دهند که یک زن و یک کودک دیگر پیش از رسیدن آنها جان باختند.

روز گذشته کشتی امداد «پرواکتیوا اوپن آرمز» خود را به بقایای یک قایق مهاجران در نزدیکی سواحل لیبی رساند تا سه پناهجویی را که روی آن شناور بودند نجات دهد اما تنها یک زن نجات یافت و جسد یک زن و یک کودک ۴ ساله که ساعاتی پیش جان باخته بودند از آب بیرون آورده شد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امدادگران این کشتی نجات مدعی شده‌اند که گارد ساحلی لیبی که برای نجات پناهجویان این قایق آمده بود، پس از آنکه این سه تن از سوار شدن به کشتی آنها خودداری می‌کنند،‌ آنها را روی بقایای قایق‌شان به حال خود رها می‌کند.

از سوی دیگر گارد ساحلی لیبی با رد این ادعا اعلام کرد که ۱۶۵ پناهجوی دیگر را که سوار همان قایق بوده‌اند نجات داده و فقط جسد یک کودک را در این میان کشف کرده است.

بقایای قایق پناهجویان در آبهای مدیترانه. عکس از رویترز

اسکار کمپس که بنیانگذار برنامه امداد «پرواکتیوا اوپن آرمز» است به خبرگزاری رویترز گفت: «گارد ساحلی لیبی دو روز و دو شب دیر به محل حادثه رسید و دو زن و یک کودک را روی قایقی که خودش آن را تخریب کرده بود به حال خود رها کرد.» وی افزود: «اینکه کشتی‌های امداد و نجات اجازه ندارند در مدیترانه فعالیت کنند نتیجه‌اش همین می‌شود.»

ایتالیا نقشی کلیدی در تعلیم دادن گارد ساحلی لیبی ایفا کرده است، سازمانی که پیش از این به مسائلی نظیر سوءاستفاده از پناهجویان و حتی شلیک به سوی نجات‌دهندگان آنها متهم شده بود.

ماتئو سالوینی،‌ وزیر کشور ایتالیا و رهبر حزب راستگرای لیگا، اخیرا کارزاری بزرگ به پا کرده است تا کشتی‌های نجات ایتالیایی که قایقهای پناهجویان را در آبهای خروشان مدیترانه نجات می‌دادند در بنادر این کشور باقی بمانند.

یک امدادگر «پرواکتیوا اوپن آرمز» در جستجوی قایق‌های پناهجویان. عکس از رویترز

اخیرا پس از آنکه ایتالیا و مالت از پذیرش یک کشتی امداد حامل پناهجویان سر باز زدند،‌ اسپانیا پذیرای این مهاجران شد. بحران اخیر پذیرش پناهجویان به اختلاف رهبران اروپا در این زمینه بیش از پیش دامن زده است.

در تازه‌ترین چالش‌ها، دولت چک از پذیرش ۴۵۰ مهاجری که ایتالیا به تازگی از آبهای مدیترانه نجات داده بود امتناع کرد و همزمان برخورد ایتالیا با مسأله مهاجران را «راهی به جهنم» نامید. جمهوری چک مدعی است باید مهاجران را به کشور خودشان بازگرداند و در همانجا به آنها کمک کرد.

جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا در پاسخ اعلام کرد این کشور «در مسیر برتر قانون و مسئولیت مشترک» قرار دارد و افزود «آنها که به خاک ایتالیا پا می‌گذارند به خاک اروپا» وارد می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا در پی یافتن راه حل سریع برای بحران پناهجویان سرگردان در دریا

طرح های مهاجرتی جدید ایتالیا؛ اولین میزبان مهاجران غیرقانونی مدیترانه

گرتا تونبرگ، فعال سرشناس سوئدی در اعتراض به تغییرات اقلیمی در هلند بازداشت شد