واکنش کنگره آمریکا به دیدار ترامپ و پوتین؛ «بزدلانه و شرم‌آور»

واکنش کنگره آمریکا به دیدار ترامپ و پوتین؛ «بزدلانه و شرم‌آور»
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هیچ رئیس جمهور دیگری تاکنون خود را این چنین ذلیلانه در برابر یک جبار، خوار و خفیف نکرده بود.»

آگهی

دیدار روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در هلسینکی و به ویژه کنفرانس خبری پس از آن واکنش تند اعضای کنگره آمریکا را برانگیخت. بیشتر این واکنش‌ها البته بر انکار دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا از سوی رئیس جمهوری آمریکا متمرکز بود.

سناتور جان مک‌کین از حزب جمهوریخواه در بیانیه‌ای اعلام کرد‌: «کنفرانس خبری هلسینکی در نوع خود یکی از بی‌شرمانه‌ترین حضورهای یک رئیس‌ جمهور آمریکا بود که به یاد داریم. خامی،‌ خودمحوری و [ابراز] همبستگی بیجا و همدلی او با خودکامگان قابل محاسبه نیست. نشست هلسینکی یک اشتباه اسف‌بار بود.»

وی افزود: «هیچ رئیس‌جمهور دیگری تاکنون خود را این چنین ذلیلانه در برابر یک جبار خوار و خفیف نکرده بود.»

دونالد و ملانیا ترامپ در کنار ولادیمیر پوتین در هلسینکی. عکس از رویترز

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین دست کم دو سناتور یعنی پت تومی از حزب جمهوریخواه و چاک شومر از حزب دموکرات احتمال وضع تحریم‌های تنبیهی علیه روسیه را مطرح کردند. آقای تومی در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ «ایالات متحده باید تحریم‌های سخت تازه‌ای علیه روسیه وضع کند.»

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت‌: «ضعف رئیس جمهور ترامپ در برابر پوتین شرم‌آور بود و ثابت می‌کند که روس‌ها برگ برنده ای شخصی، مالی یا سیاسی علیه رئیس جمهوری ما دارند.»

دونالد ترامپ حتی پیش از دیدار خود با پوتین، در توئیتر خود «حماقت و بلاهت» آمریکایی‌ها را مسئول سردی روابط کنونی میان این کشور اعلام کرده بود و وزارت خارجه روسیه هم در پاسخ توییت کرده بود: «موافقیم.»

چاک شومر سناتور دموکرات‌ در کنگره نیز در یک کنفرانس خبری گفت:‌ «در تاریخ کشورمان،‌ آمریکایی‌ها هرگز ندیده بودند که یک رئیس جمهوری ایالات متحده از دشمن خودش پشتیبانی کند،‌ چنانکه ترامپ از پوتین حمایت کرد.» وی افزود: «او حرف کا. ‌گ. ‌ب را به گفته مردان و زنان سی‌. آی. ای [درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا] ترجیح داد.»

نمایندگان سنای آمریکا کنفرانس خبری ترامپ را «بزدلانه» توصیف کردند. عکس از رویترز

این واکنشها در حالی مطرح می شود که ایالات متحده روز جمعه ۱۲ جاسوس روس را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور متهم کرد.

آدام شیفر دیگر نماینده مجلس آمریکا نیز در توییتر خود نوشت: «پوتین این رفتار را چراغ سبزی می‌داند تا در انتخابات ۲۰۱۸ هم مداخله کند، و همینطور هم هست. بزدلانه و شرم‌آور.»

در پی اعتراض‌های شدید کنگره آمریکا، کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ روز سه شنبه با اعضای کنگره آمریکا دیدار خواهد کرد. در بیانیه کاخ سفید اعلام نشده است که چه کسانی در این دیدار حضور خواهند داشت و یا موضوع آن چه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی کاخ‌ سفید: ترامپ از بولتون خواست تا پوتین را به کاخ سفید دعوت کند

دادگاه واشنگتن ترامپ را در پرونده مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا فاقد مصونیت دانست

فروش جنگنده‌های آمریکایی و تجهیزات مدرن‌سازی به ترکیه منتظر عضویت کامل سوئد در ناتو نمی‌ماند