Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اینفانتیو: تکلیف افزایش سهمیه قاره ها برای جام جهانی قطر به زودی مشخص خواهد شد

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال
جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس فیفا در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به کارکرد بسیار مثبت کمک داور ویدیویی که برای نخستین بار در جام جهانی روسیه از آن استفاده شد این فناوری را بسیار تاثیر گذار در بالا بردن دقت قضاوت داوران توصیف کرد.

آگهی

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا روز جمعه از احتمال افزایش سهمیه قاره ها برای شرکت در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خبر داد.

آقای اینفانتینو که در جریان یک کنفرانس خبری در استادیوم لوژنیکی، محل برگزاری مسابقه فینال جام جهانی روسیه سخن می گفت تصمیم گیری در خصوص اینکه آیا همانند تورنمنت روسیه ۳۲ تیم در جام جهانی قطر شرکت می کنند و یا مثل جام جهانی۲۰۲۶ تعداد سهمیه ها به ۴۸ تیم افزایش پیدا خواهد کرد را به آینده ای نزدیک موکول و خاطرنشان کرد: «طی ماه های آینده در این باره رایزنی هایی صورت می گیرد و قطری ها به عنوان کشور میزبان، نخستین طرف گفتگوها خواهند بود.»

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در ادامه یادآور شد پس از گفتگو با قطری ها دیگر طرف های مربوطه نیز در جریان رایزنی ها قرار خواهند گرفت و نتیجه تصمیم گیری نهایی در ماه های آینده اعلام خواهد شد.

جیانی اینفانتینو همچنین بار دیگر تاکید کرد که به دلیل شرایط آب و هوایی خاص حاکم بر کشور قطر رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ به شکلی استثنایی از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر برگزار خواهد شد. وی در این خصوص تصریح کرد: «لیگ های حرفه ای فوتبال پیشتر در جریان این تصمیم "درست" قرار گرفته اند زیرا همه می دانند که طی ماه های ژوئن و ژوئیه امکان فوتبال بازی کردن در قطر وجود ندارد.»

پیشنهاد آغاز اجرای طرح افزایش سهمیه قاره ها از جام جهانی قطر به جای جام جهانی ۲۰۲۶ برای نخستین بار توسط ده کشور عضو کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا) مطرح شد. این درخواست با توجه به فشردگی بسیار بالای رقابت های انتخابی جام جهانی در قاره آمریکای جنوبی و نیز نزدیک بودن تیم ها به یکدیگر منطقی به نظر می رسد.

فیفا پیشتر با اعلام افزایش تیم های دور نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۲۶ سهمیه در نظر گرفته شده برای هر قاره را به این ترتیب مشخص کرده بود: اروپا ۱۶ تیم، آسیا ۸ تیم و آمریکای جنوبی ۶ تیم.

برای کنفدراسیون فوتبال آفریقا ۴ سهمیه بیشتر در نظر گرفته شده (۹ سهمیه به جای ۵ سهمیه) و کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب (کونکاکاف) نیز شش نماینده در این رقابت ها خواهند داشت.

در سهمیه بندی جدید نظر گرفته شده برای جام جهانی ۲۰۲۶، قاره اقیانوسیه که پیش از این نیم سهمیه ای بود و برای صعود به مرحله نهایی جام جهانی باید در پلی آف شرکت می کرد از یک سهمیه برای صعود مستقیم برخوردار خواهد بود. دو سهمیه باقی مانده نیز در پایان به دو تیم برتر یک پلی آف شش تیمی با حضور پنج تیم از کنفدراسیون های مختلف به جز یوفا، به اضافه کشور میزبان تعلق خواهد گرفت.

افزایش سهمیه قاره ها برای جام جهانی ۲۰۲۶ در حالی قطعی اعلام شده که این تورنمنت قرار است به میزبانی سه کشور مکزیک، ایالات متحده آمریکا و کانادا برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

آقای اینفانتینو همچنین در این کنفرانس خبری ضمن تشکر از برگزار کنندگان جام جهانی روسیه این تورنمنت را بهترین دوره جام جهانی توصیف کرد.

«کمک داور ویدیویی یک پیشرفت بوده است»

رئیس فیفا در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به کارکرد بسیار مثبت کمک داور ویدیویی که برای نخستین بار در جام جهانی روسیه از آن استفاده شد این فناوری را بسیار تاثیر گذار در بالا بردن دقت قضاوت داوران توصیف کرد و گفت: «کمک داور ویدیویی چیزی را در فوتبال تغییر نمی دهد بلکه آنرا بسیار شفاف تر و منصفانه تر می کند.»

آقای اینفانتیو در این خصوص افزود: «اگر به معنی واژه پیشرفت دقت کنیم که با بهبود کیفیت همراه است باید اذعان داشت که کمک داور ویدیویی (VAR) یک نوع پیشرفت بوده است.»

بیشتر بخوانید:

«نیمار باید استعداد خود را بیشتر خرج فوتبال کند»

رئیس فدراسیون جهانی فیفا همچنین در واکنش به انتقادها و طنزهایی که در این دوره از مسابقات نسبت به برخی بازیکنان بزرگ نظیر نیمار مطرح شد، گفت: «وقتی با بازیکنانی با این درجه از نبوغ و استعداد روبرو هستیم نباید تنها به طرح نکات منفی بپردازیم. نیمار یکی از این بازیکنان بزرگ است.»

آگهی

این جمله آقای اینفانتینو با یک اما...نیز همراه بود. او که از انتقاد ها و طنزهای منتشر شده در خصوص شبیه سازی و بزرگ نمایی خطاها توسط نیمار آگاه بود در ادامه گفت: «اما...فکر می کنم که او بیشتر در آینده استعداد و نبوغ خود خرج فوتبال خواهد کرد.»

شبیه سازی های غلو شده از سوی نیمار هنگام انجام خطا بر روی او پیشتر توسط مارکو فان باستن، مسئول کمیته فنی فیفا و صاحب سه توپ طلا مورد انتقاد قرار گرفته بود. این ملی پوش هلندی از نیمار خواسته بود در زمین کار خود را انجام دهد و به اینگونه حرکات که در مجموع ناپسند است، نپردازد. فان باستن گفته بود که نیمار باید بداند اجرای نمایش هنگام خطا کمکی به او نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

جام جهانی فوتبال؛ نیمار «۱۴ دقیقه» غلت زد

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت یورونیوز از آنچه در دیدار پایانی جام جهانی روسیه گذشت

آمریکا، کانادا و مکزیک مشترکا میزبان جام‌جهانی فوتبال سال ۲۰۲۶ شدند

چالش‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴؛ دلارهای نفتی عربستان قرار است چگونه هزینه شوند؟