پیروزی‌های تازه ارتش سوریه بر داعش و شورشیان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیروزی‌های تازه ارتش سوریه بر داعش و شورشیان
کپی رایت  عکس: رویترز

ناظران جنگ سوریه از ادامه پیشروی ارتش بشار اسد در محور جنوب غربی این کشور خبر دادند.

نبروهای ارتش دولت سوریه روز چهارشنبه با گسترش نفوذ خود در جنوب غربی این کشور، گروهی از شبه نظامیان گروه داعش را در استان «درعا» محاصره کردند.

در جریان این پیشروی، «حوض الیرموک» واقع در مرز اسرائیل و اردن که تحت کنترل نیروهای داعشی شاخه «خالد بن ولید» قرار دارد، بمباران شد.

اسرائیل نگران ادامه عملیات نظامی سوریه در این منطقه مرزی است که به بلندی‌های جولان منتهی می‌شود. همچنین نهادهای حقوق بشری نیز از آواره شدن شمار بیشتری از ساکنان استان درعا ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر، حملات هوایی روز چهارشنبه به حوض الیرموک اولین حملات از این دست نیروهای روسی در این منطقه محسوب می‌شود. همچنین بالگردهای ارتش دولتی سوریه نیز در این حملات جنگنده‌های روسی را همراهی کردند.

در جنوب غربی سوریه افزون بر گروه داعش، شبه نظامیان مخالف دولت موسوم به ارتش آزاد سوریه نیز در جنگ با گروه داعش هستند.

عکس: رویترز
آوارگان سوری استان درعا در حال حرکت به سمت مرز اسرائیلعکس: رویترز

ارتش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جریان پیشروی در جنوب غربی این کشور تا کنون موفق شده کنترل بخش‌هایی از استان درعا را از دست شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه خارج کند. این گروه که پیشتر تحت حمایت آمریکا بود، پس از قطع حمایت این کشور ناگزیر شد پس از شکست در جنگ آزادسازی درعا به پیشنهاد خلع سلاح نیروهای روسی تن در دهند.

در حال حاضر شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه حاضر در شهر درعا نیز در انتظار دریافت پیشنهاد جدید خلع سلاح روسیه و انتقال آنها به مناطق شمالی سوریه هستند. شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه همچنین از نیروهای روسی خواسته‌اند تا مانع از پیشروی بیشتر ارتش دولتی سوریه به سمت این شهر شوند.

روسیه نیز اعلام کرده‌ که در حال تهیه پیش نویس توافق خلع سلاح شورشیان از طریق مذاکره با دولت سوریه است و به زودی طرح نهایی به آنها ارائه خواهد شد.

بیشتر بخوانید:پیروزی ارتش سوریه در مرز اردن؛ مخالفان مسلح در جنوب اعلام آتش‌بس کردند

دولت سوریه طی ماه‌های اخیر و با کمک نیروهای روسی و ایرانی توانسته کنترل بخش‌های بیشتری از خاک سوریه را در اختیار بگیرد و در حال حاضر تنها بخش‌هایی از شمال و شرق این کشور در کنترل شورشیان قرار دارد.

شهر درعا صحنه بروز اولین اعتراض‌های ضدحکومتی سوریه در سال ۲۰۱۱ بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید