Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیدار دو رهبر؛ «پیش‌بینی‌ناپذیری» ترامپ و «کارکشتگی» پوتین

 دیدار دو رهبر؛ «پیش‌بینی‌ناپذیری» ترامپ و «کارکشتگی» پوتین
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسای جمهور آمریکا و روسیه در حالی در روز ۱۶ ژوئیه در هلسینکی، پایتخت فنلاند دیدار می کنند که ولادیمیر پوتین به مراتب از دونالد ترامپ تجربه بیشتری در عرصه بین المللی دارد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار آتی اش با همتای روس خود با رهبری دیدار خواهد کرد که تجربه زیادی در عرصه دیپلماسی دارد.

روسای جمهور آمریکا و روسیه در حالی در روز ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) در هلسینکی، پایتخت فنلاند دیدار می کنند که تجربه بین المللی دونالد ترامپ در حد و اندازه‌های ولادیمیر پوتین نیست. رئیس جمهوری روسیه طی ۱۸ سال گذشته قدرت را در مقام رئیس جمهور یا نخست وزیر در کشورش در دست داشته است. این در حالی است که دونالد ترامپ تنها ۱۸ ماه پیش زمامداری خود را آغاز کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز

ولادیمیر پوتین به عنوان رهبری شناخته می شود که با مطالعه اسناد و آمار خود را برای مذاکرات بین المللی آماده می کند. گروهی از مقامات پیشین آمریکا در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفته اند که از نظر آنها رئیس جمهوری روسیه در مذاکره با همتای آمریکایی خود دیدار اخیر دونالد ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را در ذهن خواهد داشت. این مقامات نگران هستند که رئیس جمهوری روسیه در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا تلاش کند ضمن مشروعیت بخشیدن به خود خواسته های مسکو را به دونالد ترامپ تحمیل کند.

اهداف ولادیمیر پوتین در دیدار با رئیس جمهور آمریکا مشروعیت بخشی به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، کاهش تحریم های واشنگتن علیه مسکو و دستیابی به توافقی در مورد رقابت تسلیحاتی بین دو کشور خواهد بود.

در مقابل دونالد ترامپ که در کشورش با تحقیق در مورد تبانی احتمالی کارزار انتخاباتی اش با روسیه روبرو است بارها تاکید کرده است که قصد دارد رابطه کاری مناسبی با ولادیمیر پوتین داشته باشد. رئیس جمهوری آمریکا اخیرا در حالی از بازگشت روسیه به گروه کشورهای صنعتی (گروه هفت) دفاع کرد که تنش ها بین واشنگتن و مسکو بر سر اوکراین، سوریه و ادعای دخالت روسیه در انتخابات کشورهای مختلف غربی ادامه دارد.

رویترز

رئیس جمهوری آمریکا طی ۱۸ ماه گذشته در عرصه های مختلف از جمله دیپلماسی نشان داده است که تصمیماتش چندان قابل پیش بینی نیست. به این ترتیب هر چند ولادیمیر پوتین تجربه مذاکره با سه رئیس جمهور آمریکا پیش از دونالد ترامپ را دارد اما این احتمال وجود دارد که رئیس جمهوری روسیه با «غیر قابل پیش‌بینی‌ترین» طرف مذاکره خود طی ۱۸ سال گذشته روبرو شود.

سابقه رهبران کنونی روسیه و آمریکا هیچ گونه شباهتی با یکدیگر ندارد. ولادیمیر پوتین دارای سابقه فعالیت در اداره اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق است. در مقابل دونالد ترامپ تا چند سال پیش تنها با فعالیت های تجاری خود شناخته می شد و سیاستمداری «تازه کار» محسوب می شود.

مایکل مکفال، سفیر سابق آمریکا در روسیه در مورد تجربه متفاوت رهبران دو کشور می گوید: «رئیس جمهور ترامپ اکثر عمر خود بر روی سیاست خارجی کار نکرده است. در مقابل رئیس جمهور پوتین اغلب سالهای عمر خود را بر روی موضوعات مرتبط با سیاست خارجی و امنیت ملی کار کرده است.»

وی بر این باور است که دونالد ترامپ باید با توجه به تجربه بیشتر ولادیمیر پوتین در عرصه امنیت ملی و سیاست خارجی برای کسب آمادگی در مذاکرات با رئیس جمهوری روسیه تلاش کند.

روسای جمهور آمریکا و روسیه روز ۱۶ ژوئیه در ابتدا دو نفره و بدون حضور مشاوران خود با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا به دنبال توافق با روسیه علیه ایران و حزب‌الله

آیا کرملین در مذاکرات خود با کاخ سفید با برگ ایران بازی خواهد کرد؟

تیراندازی در مرز دو کره در آستانه سفر پوتین؛ رئیس‌جمهور روسیه در پیونگ‌یانگ به دنبال چیست؟