اوکراین می خواهد پروژه جدید صادرات گاز روسیه به آلمان را متوقف کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوکراین می خواهد پروژه جدید صادرات گاز روسیه به آلمان را متوقف کند

پترو پوروشنکو در دوشنبه در بروکسل با رئیس شورا و رئیس کمیسیون اروپا دیدار کرد و درباره اصلاحات اساسی در اوکراین و تضمین امنیت تبادل انرژی به اروپا گفتگو کرد. کی یف می خواهد به هر قیمتی شده است پروژه لوله گذاری گاز روسیه، موسوم به گاز نورد استریم را متوقف کند. پیام مهم رئیس جمهوری اوکراین به بروکسل قطع صادرات گاز نورد استریم بود. 

برای پترو پوروشنکو همانگونه که در گفتگویش به یونکر و دونالد توسک اعلام کرد «عملیات صادرات گاز نورد استریم تنها یک پروژه تجاری نیست، این یک پروژه استراتژیک و سیاسی است که می خواهد اوکراین را تضعیف کند.» 

طرح لوله گذاری گاز نورد استریم به روسیه اجازه می دهد مستقیما گاز این کشور را به آلمان صادر کند. این کار از طریق لوله گذاری در کرانه دریای بالتیک انجام می شود. اوکراین در حال حاضر درآمد قابل توجهی از صادرات گاز روسیه به اروپا دارد و این کشور درآمد زیادی را در صورت عملی شدن این طرح از دست خواهد داد. 

نورد استریم قراردادی دوجانبه بین آلمان و روسیه است و اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده است که منفعتی در این قرارداد نخواهد داشت با این حال با توجه به قدرت و نفوذ آلمان به نظر نمی رسد که اتحادیه اروپا بتواند این کشور را برای توقف این طرح قانع کند. 

بیش از هشتاد درصد انرژی فسیلی اروپا را روسیه تامین می کند.