Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان با اختیارات جدید سوگند یاد می‌کند؛ نظام جدید حکومتی با رئیس قدیمی

اردوغان با اختیارات جدید سوگند یاد می‌کند؛ نظام جدید حکومتی با رئیس قدیمی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احزاب مخالف و رقبای سیاسی آقای اردوغان ضمن ابراز نگرانی از وضعیتی که کشورشان در نظام جدید حکومتی طی سالهای پیش رو با آن مواجه خواهد بود، شرایط تبعیض آمیز حاکم در کارازار انتخاباتی را دلیل اصلی شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی عنوان کرده اند.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از روز دوشنبه (۹ ژوییه، ۱۸ تیر) دوره جدید پنج ساله ریاست بر این کشور را در حالی آغاز می کند که این بار از اختیارات تازه ای برخوردار شده است.

دو سال پس از کودتای نافرجام در ترکیه که تنها ثمره اش تنگ تر شدن فضای سیاسی و امنیتی و فشار بر فعالان سیاسی و روزنامه نگاران در این کشور بود، آقای اردوغان حالا با پیروزی در انتخابات زودرس قدرت را باردیگر در سیستمی جدید در دست خواهد گرفت که منتقدان آنرا نشانه بارز یک نظام مستبد و خودکامه می دانند.

این سیاستمدار ۶۴ ساله که از سال ۲۰۰۳ ابتدا به عنوان نخست وزیر و سپس در کسوت رئیس جمهوری قدرت را در دست دارد بیست و چهارم ژوئن در پایان دور نخست انتخابات ریاست جمهوری با کسب بیش از ۵۲ درصد آراء برتری قاطع خود را به رخ رقیبان کشید. او روز دوشنبه برای آغاز عصری جدید از دوران زمامداری خود بر ترکیه که اینبار با اختیارات تازه ای همراه خواهد بود، سوگند یاد خواهد کرد.

نظام حکومتی جدید در ترکیه که همان رهبر قدیمی را بالای سر خود دارد پس از برخورداری از تغییراتی که سال گذشته در پی برگزاری همه پرسی قانون اساسی از آن بهره مند شد حالا کاملا صیقلی و یکدست شده و شرایط را برای یکه تازی رئیس جمهوری فراهم کرده است.

احزاب مخالف و رقبای سیاسی آقای اردوغان ضمن ابراز نگرانی از وضعیتی که کشورشان در نظام جدید حکومتی طی سالهای پیش رو با آن مواجه خواهد بود، شرایط تبعیض آمیز حاکم در کارازار انتخاباتی را دلیل اصلی شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی عنوان کرده اند.

بیشتر بخوانید:

دست رئیس جمهوری برای ایجاد تغییرات و یکدست سازی فضای سیاسی در ترکیه در حال بیشتر از هر موقع دیگر باز شده است که کودتای نظامی نافرجام پانزدهم ژوئیه سال ۲۰۱۶ بهانه ای کافی برای سرکوب و پاکسازی در این کشور فراهم آورد. از آنزمان تاکنون بیش از دهها هزار نفر از نیروهای ارتش، پلیس و کارمندان اداری از کار برکنار شده اند. آخرین موج پاکسازی ها که خبر آن دیروز/ یکشنبه ۱۷ تیرماه منتشر شد دامن بیش از هجده هزار نفر را گرفت که اغلب آنان را سربازان و نیروهای پلیس تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری؛ مرد اول دستگاه اجرایی

به گفته یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه خاورمیانه میانه شهر آنکارا، «آقای اردوغان از این پس برای کنترل همه چیز از حمایت قانونی و به خصوص امتیازات کافی پیش بینی شده در قانون اساسی جدید بهره مند است.»

مهمترین تغییر در شکل جدید حکومت ترکیه حذف پست نخست وزیری است. رئیس کشور بدین ترتیب از شر هرگونه فرد مزاحم خلاص خواهد شد و قدرت مطلقه در دستگاه اجرایی و اختیار تمام برای تصویب و به اجرا گذاشتن احکام و فرامین را در دست خواهد داشت.

انتصاب شش تن از سیزده عضو شورای قضات و دادستان ها که ماموریت عزل و نصب پرسنل دستگاه قضایی به آنها محول شده از جمله دیگر اختیارات جدید رئیس جمهوری ترکیه است.

از آنجا که حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی نتوانست اکثریت مطلق آراء را بدست آورد، احتمال می رود برخی اعضای «حرکت ملی» که حزب اردوغان برای کسب اکثریت در پارلمان به حمایت آنها نیاز دارد از جمله اعضای کابینه جدید ترکیه باشند.

اسامی کابینه جدید دولت ترکیه قرار است دوشنبه شب طی یک کنفرانس خبری از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری اعلام شود.

رییس جمهوری ترکیه قرار است روز دوشنبه راس ساعت ۱۶.۳۰ به وقت محلی در پارلمان این کشور سوگند یاد کند. به گزارش آناتولی بیست و دو رئیس کشور، بیست و هشت نخست وزیر و رئیس مجلس از کشورهای مختلف جهان به همراه دبیران کل شش نهاد بین المللی از جمله مدعوین مراسم تحلیف و آغاز به کار رئیس جمهوری منتخب ترکیه هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمدار ترک پس از پایان وضعیت اضطراری ریشش را تراشید

اردوغان دامادش را به سمت وزارت دارایی منصوب کرد

انتخابات ترکیه؛ انتقاد اروپا از تبعیض های دولتی علیه احزاب مخالف