روحانی در سوئیس:‌ ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد

روحانی در سوئیس:‌ ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئیس به همکاری و تعامل با ایران ادامه داده است و ادامه خواهد داد.

آگهی

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در نشست خبری پس از دیدار با آلن برسه، رئیس کنفدراسیون سوئیس اعلام کرد ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را «جنایتکار» می‌داند.

به نوشته منابع خبری مقامات سوئیس از ایران خواسته بودند اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد.

رئیس‌جمهوری ایران شامگاه دوشنبه در رأس هیأتی بلند پایه وارد زوریخ شد تا با سران این کشور در زمینه همکاری‌های اقتصادی، علمی و اجرای پروژه‌های مشترک گفتگو کند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه سیاست خود در قبال ایران سه روز پیش در نهم تیرماه هشدار داده بود اگر شرکت‌های اروپایی تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرند و با ایران معامله کنند مشمول تحریم‌های ایالات متحده خواهند شد.

آمریکا در هفته گذشته نیز از سران دیگر کشورها خواست تا خرید نفت از ایران را متوقف کنند، درخواستی که در چند روز گذشته بر تصمیمات تجاری هند، یکی از مشتریان عمده نفت ایران، تأثیر گذاشته است.

حسن روحانی در دیدار با آن برسه، رئیس کنفدراسیون سوئیس. عکس از رویترز

آقای روحانی در این نشست خبری همچنین گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.»

حسن روحانی همچنین در این نشست به این اقدام ایالات متحده در تلاش برای قطع صادرات نفت ایران نیز واکنش نشان داد و خطاب به مقامات آمریکایی گفت: «اگر توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»

رئیس‌جمهوری ایران در این دیدار از تصمیم ایالات متحده در خروج از توافق هسته‌ای موسوم به برجام انتقاد کرد و گفت که این اقدام نشان داد آمریکا «به تعهداتش در عرصه بین‌المللی پایبند نیست.»

آقای روحانی در زمینه همکاری مشترک با سوئیس گفت: «اصل برای ایران و سوئیس منافع دو ملت و منتفع شدن همه جهان از روابط بین‌المللی است و ایران مصمم به گسترش همکاری‌ها با کشورهای دوست از جمله سوئیس است.»

تبادل یادداشت همکاری میان ایران و سوئیس. عکس از رویترز

آلن برسه رئیس کنفدراسیون سوئیس نیز در این نشست برگزاری این اجلاس را نشان دهنده پیوند عمیق فعالان اقتصادی دو کشور توصیف کرد و گفت: سوئیس به همکاری و تعامل با ایران ادامه داده است و ادامه خواهد داد.

یکی از اهداف این سفر جلب حمایت کشورهای اروپایی برای عدم همکاری با تحریم‌هایی است که ایالات متحده علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت. اتحادیه اروپا همچنان از برجام حمایت می‌کند و برخی مقامات اروپایی تصمیم ایالات متحده در خروج از این توافق را مورد انتقاد قرار داده اند.

در نبود روابط دیپلماتیک مستقیم بین ایران و آمریکا، سوئیس حافظ منافع ایران به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر امنیت داخلی اسرائیل خواهان محو کامل رژیم ایران از صفحه روزگار شد

حسن روحانی وارد سوئیس شد

روحانی: دولت نه کنار می‌کشد و نه استعفاء می‌دهد