شادی و پایکوبی شهروندان افغانستان در جشنواره دمبوره

شادی و پایکوبی شهروندان افغانستان در جشنواره دمبوره
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سال گذشته اولین جشنواره دمبوره در بامیان، مخالفت برخی از علمای افغانستان را برانگیخت اما استقبال مردمی از جشنواره موسیقی، باعث تداوم برنامه های دمبوره در این ولایت شد.

آگهی

ولایت بامیان در افغانستان همچون سال گذشته پذیرای هزاران علاقه مند به موسیقی سنتی دمبوره بود که از شهرهای مختلف افغانستان برای شنیدن اخرین آهنگ های هنرمندان محبوبشان به بامیان آمده بودند. این جشنواره در روزهای جمعه و شنبه در بامیان برگزار شد.

محمد علی شیدا، مدیر برگزاری دومین جشنواره دمبوره به یورونیوز می گوید: «جشنواره دمبوره برای ارتقای مهارت های موسیقایی هنرمندان آماتور موسیقی و تقدیر از چهره های موسیقی دمبوره برگزار شده است. در اولین جشنواره موسیقی دمبوره از نیم قرن فعالیت هنری صفدر توکلی دمبوره نواز و آوازخوان تقدیر به عمل آمد و در دومین جشنواره دمبوره نیز یاد و خاطره سرور سرخوش که در راه هنرش به قتل رسید، گرامی داشته می شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مخالفت مذهبی و استقبال مردمی

سال گذشته اولین جشنواره دمبوره در بامیان، مخالفت برخی از علمای افغانستان را برانگیخت اما استقبال مردمی از جشنواره موسیقی، باعث تداوم برنامه های دمبوره در این ولایت شد. مسئولین دولتی در بامیان امیدوارند که با برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری بتوانند فرهنگ بومی و تاریخ باستانی بامیان را زنده نگه دارند و توجه گردشگران بیشتری را به این ولایت جذب کنند.

عبدالحکیم سازنده ابزار موسیقایی دمبوره

عبدالحکیم سازنده ابزار موسیقایی دمبوره نیز دمبورهایش را برای فروش در معرض نمایش گذاشته است. او به گفته خودش اولین کسی است که در ولایت بامیان، دمبوره تولید می کند. وی در گفتگو با یورونیوز اظهار داشت: «ساز دمبوره قدیمی ترین ساز موسیقایی و معرف هویت مردم مناطق مرکزی افغانستان است و بخاطر اینکه مردم علاقمند به دمبوره هستند، من سال ها است که دمبوره می سازم.»

از ابزار موسیقایی که از چوب توت ساخته می شود و دارای دو تار است، در بین فارسی زبانان افغانستان به نام «دمبوره» یاد می شود و در زبان قزاقی «دمبورا» خوانده می شود.

پیام صلح برای افغانستان

محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، در روز دوم برگزاری جشنواره دمبوره اظهار داشت: «در ولایات دیگر افغانستان بخاطر مشکلات امنیتی امکان برگزاری چنین برنامه های فرهنگی وجود ندارد و بامیان با برگزاری چنین برنامه هایی به افغانستان پیام صلح و همدیگر پذیری را منتقل می کند.»

در حاشیه دومین جشنواره دمبوره در روز جمعه، نمایشگاه هایی شامل آثار خوش نویسی، علی بابا اورنگ، مجموعه ای از کتابهای نشرعرفان و صنایع دستی زنان برگزار شد.

کشور چین هم به مناسبت خواهرخواندگی ولایت بامیان با ولایت گنگسوی چین، تصاویری از آثار تاریخی چین را در معرض دید علاقمندان گذاشت. در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی بین این دو ولایت توافق خواهر خواندگی منعقد شد و سفارت چین از حمایت کنندگان مالی جشنواره دمبوره بود.

ولایت بامیان از ولایت های امن و باستانی افغانستان است که هر ساله جشنواره های مختلف فرهنگی در این ولایت برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ دانشجویان کابل درباره کشورشان چه می‌اندیشند؟

افغانستان؛ پدری که نام «دونالد ترامپ» را برای کودک خود انتخاب کرد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد