آغاز مذاکرات آتش‌بس میان روسیه و شورشیان سوریه

آغاز مذاکرات آتش‌بس میان روسیه و شورشیان سوریه
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ماه گذشته حمله ارتش سوریه به مواضع شورشیان در جنوب غربی این کشور سبب شد تا هزاران نفر از ساکنان این منطقه از خانه و کاشانه خود آواره شده و به سوی مرز اردن و بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل راهی شوند.

آگهی

مذاکرات آتش‌بس میان نیروهای ارتش روسیه و شبه‌نظامیان شورشی مستقر در جنوب سوریه آغاز شد.

ابراهیم جباوی، سخنگوی نیروهای شورشی مخالف رژیم بشار اسد با اعلام این خبر گفت این مذاکرات با میانجیگری اردن روز یکشنبه ۱۰ تیر در امان، پایتخت این کشور آغاز شده است.

در پی بمباران شدید مناطقی در جنوب غربی سوریه به دست نیروهای ارتش بشار اسد در روز شنبه، بخش‌های مهمی از مواضع نیروهای شورشی از دست آنها خارج شد. شورشیان به دلیل زیر فشار قرار گرفتن در بسیاری از شهرها و روستاهای تحت کنترل خود در این مناطق، اکنون مجبور شده‌اند تا تن به مذاکره بدهند.

بیشتر بخوانید:

به گفته سخنگوی شورشیان، روز گذشته مقام‌های روسیه در رویارویی با نمایندگان ارتش آزاد سوریه در شهر بصری ‌الشام خواستار تسلیم کامل آنها شدند. نمایندگان ارتش آزاد حاضر به پذیرش این درخواست نشدند و به این ترتیب مذاکرات روز شنبه شکست خورد. اما در بامداد یکشنبه ۱۰ تیر، بالاخره شورشیان با میانجیگری اردن وارد مذاکره با نمایندگان روسیه شدند.

کشور پادشاهی اردن در واقع نگران آن است که ناآرامی و جنگ در جنوب سوریه به مرزهای شمالی این کشور نیز سرایت کند. ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن از مدت‌ها پیش برای متقاعد کردن تمام طرف‌های درگیر جنگ سوریه به گفتگو به طور جدی تلاش کرده است.

در ماه گذشته حمله ارتش سوریه به مواضع شورشیان در جنوب غربی این کشور به ویژه در درعا سبب شد تا هزاران نفر از ساکنان این منطقه از خانه و کاشانه خود آواره شده و به سوی مرز اردن راهی شوند. هزاران تن دیگر از این آوارگان نیز به سوی بلندی‌های جولان در مرز سوریه با اسرائیل رفتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تسلط ارتش بشار اسد بر مرز اردن

شکست مجدد مذاکرات آتش‌بس میان شورشیان سوری و روسیه

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است