کارکنان راه آهن فرانسه با وجود شکست در تحقق مطالبات، بار دیگر اعتصاب کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
کارکنان راه آهن فرانسه با وجود شکست در تحقق مطالبات، بار دیگر اعتصاب کردند
کپی رایت  رویترز

اتحادیه های کارگری شرکت راه آهن فرانسه روز پنجشنبه آخرین روز اعتصاب مشترک خود را در اعتراض به برنامه دولت برای اصلاحات در این شرکت دولتی برگزار کنند.

کارکنان راه آهن فرانسه طی سه ماه گذشته در مجموع ۳۶ روز را در اعتراض به طرح دولت ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه اعتصاب کردند. هر چند برخی اتحادیه های کارگری اعلام کرده اند که روز پنجشنبه آخرین روز مشارکت آنها در اعتصاب خواهد بود اما دو سندیکای «سه ژه ته» (CGT) و «سود رای» (Sud Rail) قصد دارند اعتصاب را تابستان امسال نیز ادامه دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که شمار اعتصاب کنندگان روز چهارشنبه به تنها هشت درصد رسیده بود اما تعداد کارکنانی که روز پنجشنبه اعتصاب کرده بودند بیش از ۱۰ درصد گزارش شده است.

کارکنان راه آهن فرانسه در حالی روز پنجشنبه دست به اعتصاب زدند که قانون اصلاح شرکت راه آهن ملی فرانسه پس از تصویب در پارلمان فرانسه روز چهارشنبه رسما ابلاغ و اجرایی شد.

قرار است معترضان به سیاستهای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و دولت این کشور بعدازظهر پنجشنبه به دعوت دو اتحادیه کارگری «سه ژه ته» و «اف او» (FO) در پاریس و تعدادی از شهرهای فرانسه تظاهرات کنند.

براساس قانون مصوب پارلمان فرانسه حمل و نقل ریلی در این کشور از سال ۲۰۱۹ میلادی از انحصار شرکت راه آهن ملی در خواهد آمد. مدافعان این قانون بر این باورند که با اجرای این قانون و رقابت بین شرکتها مسافران خدمات مناسب تری دریافت خواهند کرد.

در مقابل مخالفان معتقدند که قانون جدید راه را برای خصوصی سازی شرکت راه آهن ملی فرانسه هموار می کند. آنها همچنین به حذف مزایای استخدام در شرکت راه آهن ملی فرانسه معترض هستند.

دور بعدی اعتصاب در شرکت راه آهن ملی فرانسه که به دعوت تنها دو اتحادیه انجام می شود قرار است روزهای ششم و هفتم ژوئیه (۱۵ و ۱۶ تیر ماه) و همزمان با آغاز تعطیلات تابستانی در این کشور آغاز شود.

بیشتر بخوانید: