ضرر سیصدمیلیون یورویی شرکت راه آهن فرانسه از اعتصاب دنباله دار کارکنان

ضرر سیصدمیلیون یورویی شرکت راه آهن فرانسه از اعتصاب دنباله دار کارکنان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرعامل شرکت راه آهن فرانسه می گوید اعتصاب کارکنان این شرکت ضررهای مالی زیادی به این شرکت وارد کرده است.

آگهی

اعتصاب کارکنان راه آهن سراسری فرانسه همچنان ادامه دارد. اعتصابی که در پی رای پارلمان این کشور در حمایت از قانون دولت ماکرون به شدت از سوی کارکنان راه آهن فرانسه دنبال می شود. 

دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در ماه آوریل لایحه‌ای را به پارلمان این کشور ارائه کرد که طی آن به جز روند خصوصی سازی شرکت راه آهن برخی از حقوق افراد شاغل در این شرکت نیز کاهش پیدا می کرد از جمله: حق مادام‌العمر کار (برای آنها که یک بار استخدام می‌شوند)،‌ افزایش سالانه دستمزد و برخورداری از حق بازنشستگی پیش از موعد.

گیوم پپی، رئیس شرکت راه آهن سراسری فرانسه اعتصاب کارکنان را برای این شرکت کاملا هزینه بر دانسته و در گفتگو با رادیو فرانسه گفت: «اعتصاب های اخیر چیزی معادل ۳۰۰ میلیون یورو به شرکت راه آهن سراسری زیان وارد خواهد کرد.»

به این ترتیب این شرکت می خواهد در دو ماه آینده قیمت بلیط های بین شهری را به زیر ۴۰ یورو برساند تا جبران مافات کند. با این حال رئیس شرکت راه آهن فرانسه گفت که شرکت او به اصلاحات جدید نیاز دارد و این شرکت نمی تواند برای همیشه با ساختارهای قدیمی کار کند. وی بار دیگر بحث بدهی های میلیارد یورویی این شرکت را مطرح کرد.

در سال ۱۹۹۷ دولت وقت فرانسه اجازه داد تا شهرهای مختلفی که میزبان قطارهای راه آهن سراسری می شوند از این شرکت بابت میزبانی پول بگیرند و بدهی های این شرکت این گونه از آن سال تا این اندازه افزایش پیدا کرد. کارکنان این شرکت می گویند چرا آنها باید تاوان ندانم کاری های دولت های پیشین فرانسه را بدهند.

**بیشتربخوانید: **موج تازه اعتصاب کارکنان راه‌آهن فرانسه؛ دولت فعلا برنامه‌ای برای مذاکره ندارد

کارکنان اعتصابی این شرکت رئیس جمهوری فرانسه را متهم می کنند که اقتصاد سرمایه داری بی منطق را بدون توجه به عدالت برای فرانسه به اجرا گذاشته است در حالی که در کارزار انتخاباتی خود را یک نامزد طرفدار عدالت اجتماعی معرفی می کرد.

شرکت راه آهن سراسری فرانسه یکی از مهم ترین نماد های مبارزه دو قرن اخیر کارگران برای اثبات حقوق خود است. کارکنان این شرکت در اوائل قرن بیستم مولد اصلی اعتراضات کارگری در جهان بوده اند.

در هفته های اخیر بسیاری از کارکنان دیگر بخش های دولتی و غیردولتی فرانسه به کارکنان اعتصابی راه آهن پیوسته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب پلیس در فرانسه؛ «خودروها را جریمه نخواهیم کرد»

برج ایفل پس از ۶ روز تعطیلی به دلیل اعتصاب کارگران بار دیگر میزبان گردشگران شد

بدهی عمومی فرانسه مرز ۳ هزار میلیارد یورو را نیز رد کرد