هشدار کمیسیون اروپا به ایتالیا درباره توقف پروژه ساخت خط راه آهن با فرانسه

هشدار کمیسیون اروپا به ایتالیا درباره توقف پروژه ساخت خط راه آهن با فرانسه
نگارش از Euronews

به گفته یکی از سخنگویان کمیسیون تا زمانی که این پروژه از سوی ایتالیا معلق بماند، اروپا نمی تواند بودجه کمکی خود را به‌طور کامل در اختیار این کشور قراردهد و هم چنین ایتالیا باید بخشی از بودجه‌ای را که گرفته، بازپرداخت کند.

کمیسیون اروپا جمعه به دولت ایتالیا هشدار داد تا درباره ساخت خط راه آهن سریع السیر بین فرانسه و این کشور تصمیم بگیرد.

این در حالی است که جنبش پنج ستاره که بخشی از دولت ائتلافی ایتالیا محسوب می‌شود با ادامه ساخت این خط راه آهن مخالف است. نخست وزیر ایتالیا و برخی از وزرا از جمله وزیر حمل و نقل این کشور عضوی از این جنبش هستند.

سه روز پیش از این هشدار و برخلاف روند پیشرفت پروژه قطارهای سریع السیر بین شهرهای پاریس، لیون و تورین، وزیر حمل و نقل ایتالیا در آخرین صحبت‌هایش گفته بود که به‌دلیل هزینه‌های بالا و سنگین، این پروژه هدردادن سرمایه کشور و اتلاف مالیات مردم کشور است.

کمیسیون اروپا بودجه ۸۱۰ میلیون یورویی برای کمک به این پروژه در نظر گرفته است که بخشی از آن به ایتالیا پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید:

مخالفت وزیر حمل و نقل ایتالیا با ادامه ساخت خط‌آهن پاریس-تورین

به گفته یکی از سخنگویان کمیسیون تا زمانی که این پروژه از سوی ایتالیا معلق بماند، اروپا نمی تواند این بودجه را به‌طور کامل در اختیار این کشور قراردهد و هم چنین ایتالیا باید بخشی از بودجه‌ای را که گرفته، بازپرداخت کند.

هزینه اصلی این پروژه روی ساخت تونل در کوه‌های آلپ که خط مرزی بین دو کشور است، متمرکز شده است. گفته می شود این تونل ۵۸ کیلومتر طول خواهد داشت.

پیش بینی پیمانکار این پروژه برای ساخت این خط راه آهن بیشتر از ۲۰ میلیارد یورو است.

به واتس اپ یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط