تنها در یک روز هزار پناهجوی آفریقایی در مدیترانه نجات یافتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
تنها در یک روز هزار پناهجوی آفریقایی در مدیترانه نجات یافتند

گارد ساحلی لیبی شامگاه یکشنبه در عملیاتی وسیع ۹۴۸ مهاجر آفریقایی را که سوار بر چندین قایق‌های بادی بودند نجات داد. مقامات لیبی ضمن اعلام این خبر گفتند جسد ده تن از پناهجویان نیز کشف شده است.

شمار آفریقایی‌تبارهایی که در هفته گذشته تلاش کرده‌اند خود را به ایتالیا برسانند ولی در نهایت به لیبی بازگردانده شده‌اند با این عملیات به ۲۰۰۰ تن می‌رسد.

به تلگرام یورونیوز بپیوندید

سواحل غربی لیبی نقطه اصلی عزیمت هزاران پناهجویی است که از جنگ و فقر می‌‌گریزند تا خود را به اروپا برسانند. از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی طی توافقی که با پشتیبانی ایتالیا اناجام گرفت قاچاقچیان انسان از این منطقه رانده شدند و از آن به بعد شمار پناهجویانی که به دریا می‌زدند به شدت کاهش یافت.

صدها تن زن و کودک در میان این مهاجران به چشم می‌خورند. بسیاری از این قایق‌ها به این امید راهی مدیترانه می‌شوند که کشتی‌های امداد آنها را پیدا کنند و نجات دهند و به اروپا برسانند اما شمار زیادی از آنان در این مسیر غرق می‌شوند.

اوایل ماه جاری ایتالیا و سپس مالت از پذیرش یکی از کشتی‌های امداد که بیش از ۶۰۰ پناهجو در خود داشت امتناع کردند و سرانجام پس از چندین روز سرگردانی اسپانیا اعلام کرد که این مهاجران را می‌پذیرد.

بیشتر بخوانید: