خلبانان داوطلب در جستجوی مهاجران سرگردان مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خلبانان داوطلب در جستجوی مهاجران سرگردان مدیترانه

بنوا میکولون خلبان جوانی است که در حرکتی داوطلبانه با هواپیمایی کوچک بر فراز مدیترانه پرواز می‌کند تا قایق‌های مهاجران را پیش از آنکه دیر شود شناسایی کند.

او که ۳۵ سال دارد پیش از این خلبان هواپیماهای مسافربری بود و وقت آزادش را به پرواز با پاراگلایدر در آلپ می‌گذراند.

بنوا میکولون، با موضوع مهاجران چندان آشنا و به آن چندان علاقمند نبود اما وقتی خوزه بناوانت، دوست خلبانش درباره یک پروژه «کمی دیوانه‌وار» با او حرف زد مصمم شد در این زمینه کاری بکند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این دو دوست در ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی سازمان غیردولتی خلبانان داوطلب را تأسیس کردند و با کمک دیگران توانستند یک هواپیمای کوچک و سبک بخرند تا بتوانند روی آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه پرواز کنند.

بنوا میکلون و خوزه بناوانت، در ژانویه سال ۲۰۱۸ انجمن خلبانان داوطلب را تأسیس کردند.

آنها حالا قایق‌های پناهجویان را رصد می‌کنند و مکان آنها را به کشتی‌های نزدیک یا گروه‌های امداد اطلاع ‌می‌دهند.

خوزه بناوانت می‌گوید: «تا کنون ۴۲ قایق را شناسایی کرده‌ایم که معرف حدود ۴۰۰۰ پناهجوی در جستجوی کمک بوده است.»

بنوا هم درباره یکی از آخرین پرواز‌هایش می‌گوید: «در منطقه دنبال یک کشتی گشتیم و سرانجام توانستیم یک کشتی تانکر پیدا کنیم. این کشتی توانست دو ساعت قبل از تاریکی هوا به کمک چند قایق سرگردان برود.»

کشتی آکواریوس ۲ آخرین کشتی امدادرسان فعال در آبهای مدیترانه نیز از دو هفته پیش فعالیت خود را متوقف کرد چراکه پاناما نیز حق تردد این کشتی با پرچم این کشور را از آن سلب کرد.

سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ نفر از پناهجویانی که عمدتا از سواحل لیبی به قصد رسیدن به خاک اروپا راهی دریای مدیترانه شده بودند در آبهای خروشان این دریا جان باختند.

بیشتر بخوانید: