سرمایه‌گذاری‌های دوجانبۀ چین و اتحادیه اروپا در واکنش به سیاست‌های آمریکا

EC Vice President Katainen and Chinese Vice Premier Liu He
EC Vice President Katainen and Chinese Vice Premier Liu He   -  Copyright  REUTERS/Jason Lee
نگارش از Euronews

شورای امنیت ملی و اداره بازرگانی آمریکا در حال آماده سازی طرحی برای افزایش کنترل بر صادرات است تا به این ترتیب از انتقال صنایع دارای فناوری‌های پیشرفته به چین جلوگیری شود.

چین و اتحادیه اروپا قصد دارند گفتگوهای خود برای رسیدن به توافقی دوجانبه با موضوع سرمایه‌گذاری متقابل را نهایی کنند.

این خبر روز دوشنبه از سوی لیو هه، معاون نخست‌وزیر چین پس از برگزاری نشست اقتصادی مشترک مقامات ارشد بروکسل و پکن اعلام شد.

آقای لیو در جریان نشست خبری با حضور یرکی کاتاینن، معاون کمیسیون اروپا در امور سرمایه گذاری و رشد اقتصادی اعلام کرد پکن امیدوار است که اتحادیه اروپا گام‌های محکمی را در راه کاهش محدودیت‌های صادرات این اتحادیه به چین بردارد. آقای کاتاینن نیز در مقابل از چین خواست تا محدودیت‌های دسترسی به بازارهای چین را کاهش دهد.

جریمه آمریکا برای همکاری با چین

این گفتگوها در حالی انجام می‌شود که خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا مشغول آماده سازی قوانینی است تا شرکت‌هایی را که دست‌کم یک چهارم مالکیتشان در اختیار چینی‌هاست از خرید شرکت‌های آمریکاییِ دارای «فناوری‌های قابل توجه صنعتی» محروم کند.

روزنامه وال استریت آمریکا ضمن انتشار این خبر اعلام کرد از آنجا که این قوانین هنوز نهایی نشده‌اند، شرکت‌های فعال در صنایع مختلف این فرصت را دارند که به آن واکنش نشان دهند.

این روزنامه همچنین افزود که شورای امنیت ملی و اداره بازرگانی آمریکا در حال آماده سازی طرحی برای افزایش کنترل بر صادرات است تا به این ترتیب از انتقال صنایع دارای فناوری‌های پیشرفته به چین جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط