Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابراز تردید آلمان برای دستیابی به توافق بر سر بحران مهاجرت در اتحادیه اروپا

تردید آلمان برای دستیابی به توافق بر سر بحران مهاجرت
تردید آلمان برای دستیابی به توافق بر سر بحران مهاجرت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخه راست ائتلاف دولتی آلمان خواهان آن است که حداکثر تا پایان ماه ژوئن راه حلی برای باز پس فرستادن بخش عمده ای از پناهجویان مستقر در خاک آلمان به کشورهای اولیه که در آنجا ثبت نام شده اند، بدست آید.

آگهی

در حالیکه سران کشورهای اروپایی قرار است طی روزهای شنبه و یکشنبه، بیست و سه و بیست و چهارم ژوئن برای حل معضل مهاجرت و یافتن ساز و کارهایی جهت مدیریت این بحران در بروکسل گردهم بیایند، اختلاف نظر و ساز مخالف برخی کشورها از جمله ایتالیا سبب شده تا از هم اکنون گرد نا امیدی بر روی این گعده دیپلماتیک پاشیده شود.

دولت آلمان روز جمعه به صراحت اعلام کرد که امید چندانی به این مذاکرات ندارد و امکان دستیابی به یک راه حل اروپایی در خصوص بحران مهاجرت را حداقل در نشست آینده سران اروپا منتفی می داند.

اعلام موضع دولت آلمان در حالی صورت می گیرد که اختلاف نظر های عمیق میان کشورهای اروپایی در باره مهاجرت همچنان به قوت خود باقی است و برخی از مخالفان به هیچ وجه حاضر نیستند به تلاش های آنگلا مرکل برای متقاعد کردن دیگر شرکا جهت پذیرش سهم بیشتری از پناهجویان تن دهند.

در همین راستا رهبران چهار کشور مخالف پذیرش مهاجر در اروپا از هم اکنون اعلام کرده اند در نشست سران اتحادیه اروپا برای بررسی این بحران شرکت نخواهند کرد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و سر دسته مخالفان تصریح کرده است که کشورش به همراه سه رهبر دیگر دست راستی اروپا یعنی رهبران لهستان، جمهوری چک و اسلواکی این نشست را تحریم می کند.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر اولریکه دیمر، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه در یک کنفرانس خبری با اعلام اینکه «راه حلی کلی برای مشکل مهاجرت در نشست هفته آینده سران اتحادیه اروپا بدست نخواهد آمد» بر ضرورت یافتن «توافق های دو و چند جانبه» در جریان «مینی نشست» جداگانه در بروکسل تاکید کرد. نتیجه این نشست که قرار است روز یکشنه به ابتکار آنگلا مرکل در مقر اتحادیه اروپا برگزار شود ممکن است بر سرنوشت و آینده دولت ائتلافی آلمان به رهبری آنگلا مرکل تاثیر گذار باشد.

این درحالیست که سخنگوی آنگلا مرکل در این زمینه خاطرنشان کرده است که نشست کوچک روز یکشنبه تنها «مجالی برای انجام نخستین تبادل نظرها میان کشورهای علاقمند و عضو اتحادیه اروپا است که با این مسئله درگیر هستند، نه چیزی کمتر با بیشتر از این.»

حال آنکه شاخه راست ائتلاف دولتی آلمان خواهان آن است که حداکثر تا پایان ماه ژوئن راه حلی برای باز پس فرستادن بخش عمده ای از پناهجویان مستقر در خاک آلمان به کشورهای اولیه که در آنجا ثبت نام شده اند، بدست آید. یونان و ایتالیا جز کشورهایی هستند که پناهجویان در بدو ورود به اروپا به آن قدم می گذارند و در آنجا ثبت نام می شوند. رم بارها با طرح این راه حل و پذیرش مجدد پناهجویانی که از این کشور راهی دیگر مقاصد اروپایی شده اند مخالفت کرده است.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان که هدایت حزب اتحادیه سوسیال مسیحی را برعهده دارد و از سه سال پیش با خانم مرکل در خصوص مسئله مهاجرت در حال جنگ و جدل است تهدید کرده که در صورت عدم دست یابی به توافق، کلیه مهاجرانی را که در کشور دیگر اروپایی ثبت نام شده و اکنون در آلمان به سر می برند به سوی مرزهای روانه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

تنش میان دولت ائتلافی آلمان بر سر بحران مهاجرت تا آنجا پیش رفته که گفته می شود در صورت عملی شدن تهدید وزیر کشور برای بیرون راندن مهاجران وی از سوی آنگلا مرکل از سمت خود کنار گذاشته خواهد شد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران ۴ کشور اروپای شرقی نشست اتحادیه اروپا را تحریم کردند

بحران مهاجرت؛ قاطعیت نمایندگان پارلمان اروپا برای لغو قانون دوبلین

دولت مجارستان: کمک به پناهجویان از این پس جرم است