آمریکا میزبان بیشترین تعداد متقاضیان پناهندگی در میان کشورهای صنعتی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا میزبان بیشترین تعداد متقاضیان پناهندگی در میان کشورهای صنعتی

آمارها نشان می دهد در سال گذشته میلادی ایالات متحده اولین کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی از لحاظ تعداد متقاضیان پناهندگی بود.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با انتشار گزارشی درباره تعداد پناهندگان حاضر در کشورهای عضو این سازمان، از سیاست های جداسازی خانواده مهاجران توسط دولت آمریکا انتقاد فراوانی کرده است. 

بنا به این گزارش سال گذشته ۲۶ درصد به تعداد متقاضیان پناهندگی در آمریکا افزوده شده است. در سال گذشته میلادی ۳۳۰ هزار نفر مهاجر بصورت قانونی از اداره مهاجرت ایالات متحده درخواست پناهندگی کرده اند.

به این ترتیب تعداد متقاضیان پناهندگی در آمریکا از کشوری چون آلمان که در اروپا میزبان بیشترین تعداد متقاضیان پناهندگی بوده است بیشتر است. 

گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در حالی منتشر شده است که بحران جداسازی خانواده های مهاجران غیرقانونی و متقاضیان پناهندگی، بخصوص فرزندان از والدین از سوی ماموران دولت دونالد ترامپ، با انتقادها و اعتراض های داخلی در آمریکا و در سطح جهانی روبرو شده است.

آنگل گریا، دبیرکل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با انتقاد از تصمیم های اخیر دولت دونالد ترامپ در این جداسازی ها، می گوید: «امنیت کشورها در تضاد با حقوق اساسی شهروندان این کره خاکی نیست.»

آمارها نشان می دهد ۴۰ درصد از متقاضی های پناهندگی در آمریکا از سه کشور السالوادور، ونزوئلا و گواتمالا می آیند. متقاضیانی که کاملا با پناهجویان اروپا که اغلب سوری، افغانستانی و عراقی هستند تفاوت دارند.

برخلاف ایالات متحده، در سال گذشته اروپا شاهد کاهش تعداد متقاضیان پناهندگی بوده است. آخرین آمارها نشان می دهد برخلاف گفته احزاب راست گرای افراطی اروپا، تعداد متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۱۷ با کاهش محسوس ۴۴ درصدی نسبت به سال پیش مواجه شده است.

به گفته دفتر آمار مهاجران وابسته به اتحادیه اروپا ۷۲۸۵۰۰ درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۷ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعلاوه نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین ثبت شده است.

همچنین به گفته این نهاد کاهش درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۸ نیز روند محسوس خود را طی می کند. در چهار ماه گذشته تنها ۱۹۷ هزار نفر در اروپا درخواست پناهندگی کرده اند که نسبت به سه سال گذشته با کاهش عمده روبرو بوده است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد متقاضیان پناهندگی یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

همچنین ورود مهاجران بصورت غیرقانونی از دریای مدیترانه نیز کاهش ویژه ای در سال ۲۰۱۷ داشته است.

حدود ۳۲۷۰۰ تن از متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۱۷ کودکان و نوجوانان زیر هجده سال بوده اند.