Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماجرای ویلای مصادره‌ای لواسان؛ از افشاگری تا واکنش سرلشکر فیروزآبادی

ماجرای ویلای مصادره‌ای لواسان؛ از افشاگری تا واکنش سرلشکر فیروزآبادی
Copyright عکس از خبرگزاری فارس
Copyright عکس از خبرگزاری فارس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن فیروزآبادی،رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ضمن اشاره بر اینکه این محل ۲۲ سال به عنوان «دفتر فوق سری رئیس ستادکل» استفاده می‌شد، تاکید کرده است که «هیچ مرجعی حکمی ولایی، قانونی و یا قضایی برای تخلیه» دریافت نکرده است.

آگهی

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای درباره ماجرای موسوم به «ویلای لواسان» توضیح داد و گفت که این خانه مصادره‌ای «دفتر فوق سری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح (یعنی خود وی) بوده است.

در روزهای اخیر نامه یک تشکل دانشجویی اصولگرا با نام «جنبش عدالتخواه دانشجویی» به دادستان تهران درباره محل زندگی آقای فیروزآبادی در ۲۵ سال اخیر (از سال ۱۳۷۲)، این موضوع رسانه‌ای شد.

ماجرای ویلای لواسان، محل زندگی سرلشکر فیروزآبادی چیست؟

تشکل «جنبش عدالتخواه دانشجویی» که پیش از این با فراخوان جایزه برای تخریب سفارت ایالات متحده در بیت‌المقدس در رسانه‌ها مطرح شده بود، می‌گوید از سال گذشته (۸ آذر ماه سال ۹۶) پیگیر این ملک مصادره‌ای «ده هزار متری» متعلق به خانواده پهلوی بوده است.

به گزارش وبسایت جنبش عدالتخواه دانشجویی، این تشکل در پیگیری‌های خود نامه‌ای به ستاد اجرایی که متصدی اموال مصادره‌ای است نوشت و ضمن درخواست ارائه توضیح درباره چگونگی تصرف این ویلا پرسید:‌ «چه فرقی بین مسئولان رژیم پهلوی و جمهوری اسلامی در استفاده از بیت‌المال در این خصوص وجود دارد؟»

در پی انتشار این نامه مسئول «ستاد اجرایی فرمان امام» -مالک فعلی این ویلا- در جلسه با اعضای تشکل گفت که «دستور تخلیه این ملک اولین بار سال ۹۲ توسط رهبر ایران» صادر شده بود و پس از پیگیری اعضای این جنبش، نامه پیگیری مجددا ستاد به دفتر رهبر ایران ارسال شده و آقای خامنه‌ای «بر نامه ستاد، پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور» می‌نویسد.

محمد جواد معتمدی، دبیر تشکل «جنبش عدالتخواه دانشجویی» افزود که آقای فیروزآبادی بار ی تخلیه تا اردیبهشت سال جاری مهلت خواست.

پس از تخلیه نشدن ملک مصادره‌ای لواسان، این تشکل به دادستان تهران نامه‌ای نوشت و جزئیات آن را رسانه‌ای کرد.

در نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به دادستان ضمن تاکید بر تصرف رایگان این ویلا توسط سرلشکر فیروزآبادی به مدت ۲۵ سال آمده است: «لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.»

وبسایت جنبش عدالتخواه دانشجویی
نامه «جنبش عدالتخواه دانشجویی» به دادستان تهرانوبسایت جنبش عدالتخواه دانشجویی

جنبش عدالتخواه دانشجویی پس از اتمام این مهلت به نقل از ستاد اجرایی اعلام کرد که ضابطین قضایی و نیروی انتظامی از اجری حکم تخلیه سر باز زده‌اند.

واکنش فیروزآبادی: برای تخلیه ملک حکم ولایی یا قضایی دریافت نکردم

رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح و مشاور رهبر ایران در امور نظامی با صدور بیانیه‌ای نسبت به موضوع «ویلای لواسان» توضیحاتی ارائه کرد. آقای فیروزآبادی در این اطلاعیه گفت که «سند تحویل محلی در لواسان» توسط رهبر ایران به وی تحویل داده شده است.

وی در بیانیه‌ای این ملک را که از سوی جنبش عدالتخواه دانشجویی در زمینی ۱۰ هزار متری اعلام شده بود، «ساختمان مخروبه با حدود ۴ اتاق معمولی و بدون هرگونه امکانات زیر سقف شیروانی مربوط به حدود ۷۰ تا ۱۰۰ سال پیش» توصیف کرد.

منبع: تسنیم
سند ارائه شده توسط سرلشکر فیروزآبادی درباره ملک مصادره‌ای لواسانمنبع: تسنیم

حسن فیروزآبادی ضمن اشاره بر اینکه این محل ۲۲ سال به عنوان «دفتر فوق سری رئیس ستادکل» استفاده می‌شد، تاکید کرده است که «هیچ مرجعی حکمی ولایی، قانونی و یا قضایی برای تخلیه» دریافت نکرده است.

نیروی انتظامی: پلیس دستوری برای تخلیه ویلای لواسان دریافت نکرده است

پلیس تهران نیز از نبودن دستور در پیوند با این ملک خبر داد.

حسین رحیم، رئیس پلیس تهران بزرگ روز سه شنبه در واکنش به سوالی درباره ویلای لواسان و دلیل تخلیه نشدن این ملک مصادره‌ای گفت: «در مورد این ویلا هیچ دستور قضایی از سوی مقام قضایی به پلیس ارجاع نشده است.»

بیشتر بخوانید:

دادگستری استان تهران: دادخواست رفع تصرف ویلای لواسان را همین امروز دریافت کردیم

رئیس کل دادگستری تهران روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در پاسخ به خبرنگاران درباره تصرف ویلای ۱۰ هزار متری لواسان توسط رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح گفت که تا امروز هیچ دادخواستی از سوی مراجع مالک درباره این موضوع صادر نشده است.

غلامحسین اسماعیلی افزود: «تا امروز از ناحیه نهادی که مالکیت قانونی ملک مذکور را داشته هیچ درخواست و دادخواستی مبنی بر تخلیه، خلع ید و رفع تصرف به مرجع قضایی در تهران و حوزه لواسان واصل نشده و در نتیجه از ناحیه دستگاه قضایی هیچ حکم و دستوری در این جهت صادر نشده است.»

وی «مماشات دستگاه قضایی در اجرای حکم» را تکذیب کرد و گفت: «ین ادعا که با مماشات دستگاه قضایی در اجرای حکم تصرف ادامه یافته، کذب است و ناشی از بی‌اطلاعی اظهار کنندگان این ادعاست و تا کنون چنین حکمی از سوی دستگاه قضایی صادر نشده چون تقاضایی نبوده است.»

آگهی

رئیس کل دادگستری تهران در پایان اضافه کرد که ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه امروز سه‌شنبه، دادخواستی از «نهاد ذی‌ربط مبنی بر رفع تصرف از این ملک به حوزه قضایی لواسان واصل شده است.» و قرار است که هفته آینده دادگاه نسبت به ین موضوع رسیدگی کند.

«ستاد اجرایی فرمان امام» و اموال مصادره‌ای پس از انقلاب

ستاد اجرایی نهادی غیردولتی با فعالیت‌های بانکی، مالی، نفتی، مخابرات و صنعت دارو و دامپروی است که زیر نظر رهبر ایران فعالیت می‌کند و مسئولیت اداره اموالی که بر اساس اصل ۴۹ قانون اساسی و دیگر قوانین در اختیار «ولی فقیه» است را نیز بر عهده دارد.

این ستاد پس از مرگ آیت‌الله روح‌الله خمینی برای اداره و تصرف وجوه و اموالی که مالک مشخص ندارند، ارثی که وارثی ندارد و مصادره اموال خروج از ذمه (ذمه=غیر مسلمانانی مالیات و جزیه پرداخت می‌کنند و در ازای آن حکومت اسلامی جان و مال آنان را باید حفظ کند) آغاز به کار کرد.

همچنین تملک و ادره برخی امول مصادره‌ای بر اساس اصل ۴۹ قانون اساسی نیز بر عهده این ستاد است. بر اساس این قانون «دولت موظف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سو استفاده از موقوفات، سو استفاده از مقاطعه‌کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع‌ را گرفته و به صاحبان حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت‌المال بدهد.» این‌ حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.

بسیاری از اموال و املاک متعلق به رژیم پهلوی، نزدیکان دربار و افراد ثروتمند، پس از انقلاب در تملک نهادها و بنیادهای زیر نظر دفتر رهبری درآمد. برخی از این زمین‌ها و خانه‌ها به صورت اجاره در اختیار ادارات و نهادهای دولتی و مذهبی قرار می‌گیرد و برخی دیگر به صورت رایگان محل زندگی چهره‌های مهم حکومت ایران شده‌ است.

آگهی

واکنش شبکه‌های اجتماعی به ماجرای ویلای مصادره‌ای لواسان

موضوع افشاگری درباره این ملک مصادره‌ای که به مدت ۲۲ سال در اختیار سرلشگر حسن فیروزآبادی بوده است در رسانه‌های اجتماعی با واکنش کاربران روبرو شد.

حسین باستانی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی در حساب توئیتری خود به کنار رفتن آقای فیروز‌آبادی از ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرده و نوشته‌است که وی از ۲ سال پیش دیگر رئیس ستاد کل نیست و ایا «لازم بوده ویلا را برای کارهای "فوق سری" خود نگه دارد؟»

کاربر دیگری انتشار سند تحویل این ملک را فاش کردن «اسرار مملکت» دانسته و می‌گوید: «برای تبرئه خودت اسرار فوق سری مملکت رو لو نده جناب سرلشگر!»

حمید رسایی، نماینده سابق مجلس از جبهه پایداری به حمایت فیروزآبادی از برجام اشاره کرده و موضوع ویلای مصادره‌ای را به برجام و دولت حسن روحانی ارتباط داده است:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ملک مصادره‌ای غیرشرعی و غیرعرفی نیست که خاتمی پاسخگو باشد»

فیروزآبادی: حقیقت را باید گفت، موسوی می گفت از باطن احمدی نژاد خبر دارد

محمد باقری جایگزین حسن فیروزآبادی در ستاد کل نیروهای مسلح شد