Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«ملک مصادره‌ای غیرشرعی و غیرعرفی نیست که خاتمی پاسخگو باشد»

محمد خاتمی و جواد امام مدیرعامل بنیاد باران
محمد خاتمی و جواد امام مدیرعامل بنیاد باران Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی واکنش‌های گسترده شبکه‌های اجتماعی به دفتر محمد خاتمی، واقع در ملکی مصادره‌ای در شمال تهران، جواد امام مدیرعامل بنیاد باران به این انتقادات واکنش نشان داد.

آگهی

در پی واکنش‌های گسترده شبکه‌های اجتماعی به دفتر محمد خاتمی، واقع در ملکی مصادره‌ای در شمال تهران، جواد امام مدیرعامل بنیاد باران به این انتقادات واکنش نشان داده است.

بنیاد باران، مؤسسه‌ای غیردولتی است که سید محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران آن را تاسیس کرد و همچنان ریاست آن را بر عهده دارد.

جواد امام در مقاله‌ای با عنوان «سرمایه‌هایی که خود ایجاد کردیم، نابود نکنیم» درباره این ملک نوشته است: «به دعوت متولیان موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام (ره) و بنا به مسئولیتی که به ایشان[محمد خاتمی] واگذار شده بود، قسمتی از این ساختمان بحث‌برانگیز که ازابتدای انقلاب در اختیار نهادهای عمومی و انقلابی قرار داشته و کماکان بخش‌هایی از آن را دراختیار دارند به ایشان واگذار کرده تا جایی برای انجام امور مربوطه داشته باشند.»

Google Earth
محل باغ و دفتر محمد خاتمی در جنب خیابان یاسر در منطقه جماران تهرانGoogle Earth

آقای امام بخشی از انتقادات را از جانب «غوغاسالاران مجازی و واقعی» دانسته و گفته است: «محل مورد بحث، نه خانه و محل سکونت‌شان هست و نه دفتر شخصی‌شان، نه هیچ مالکیتی داشته، نه هدیه و هبه است و نه طرف معامله و اجاره با نهاد و مرکز خاصی قراردارند. ایشان برای انجام پروژه و وظیفه‌ای خاص و مشخص وساعات خاصی در هفته (مجموعا حدود١۵ ساعت در هفته) در ساختمانی مستقر شدند و طبیعتا برخی از جلسات و دیدارهایشان را در همین ساختمان انجام می‌دهند. کدام یک از این اتفاقات، غیرعرفی و غیرشرعی محسوب می شود که رییس دولت اصلاحات باید پاسخگو باشد؟»

او در ادامه گفته است: «آن‌هایی که امروز واقعیت‌جویانه یا غوغاسالارانه رییس دولت اصلاحات را متهم به کاخ‌طلبی می‌کنند، باید پاسخ دهند که ایشان اگر به کاخ و ساختمان های مجلل و غصبی علاقه‌مند بود، چرا بعد از دوران ریاست‌جمهوری‌شان علیرغم پیشنهادات متعددی که داشتند از همه مسئولیت‌ها و مناصب حکومتی فاصله گرفتند؟ مناصبی که همگی‌شان یک یا چند کاخ و ساختمان همراه‌شان هست و می‌شد بی هیچ دردسری از آنها بهره مند شد.»

پیشتر سرگه بارسقیان سردبیر وبسایت تاریخ ایرانی، متعلق به صادق خرازی، گفته بود که این ملک منزل سابق هوشنگ انصاری از مقامات حکومت پهلوی بوده و او از اینکه خانه‌اش تبدیل به دفتر محمد خاتمی شده «اعلام رضایت» کرده است.

هوشنگ انصاری ۸ سال وزارت اقتصاد ایران را در زمان حکومت پهلوی دوم بر عهده داشت و آخرین سمت او پیش از انقلاب ایران ریاست هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران بود.

بحث‌های تازه بر سر خانه‌های مصادره‌ای مقامات ایران از آن‌جا شروع شد که جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، یکی از تشکل های منتقد اصولگرا، با انتشار نامه‌ای خطاب به دادستان تهران درباره ملکی ۱۰ هزار متری در منطقه لواسان و متعلق به حسن فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح در ۲۵ سال اخیر پرسش نمود.

بیشتر بخوانید:ماجرای ویلای مصادره‌ای لواسان؛ از افشاگری تا واکنش سرلشکر فیروزآبادی

شماری از حامیان رئیس‌جمهور پیشین ایران در شبکه‌های اجتماعی از سکونت محمد خاتمی در ملک مصادره‌ای دفاع کرده اند. (توییتر)
انتشار خبر مصادره‌ای بودن دفتر محمد خاتمی انتقاداتی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته است (توییتر)

در پی انتشار خبرهای مرتبط با اقامت مقامات ایران در املاک مصادره‌ای، انتقاداتی نیز از محل زندگی علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران واقع در منطقه امنیتی کاخ سعد‌آباد تهران به عمل آمده است.

آقای ولایتی دو سال پیش درباره محل اقامت کنونی خود به نشریه پنجره گفته بود: «آقای دعاگو که الان امام جمعه شمیرانات است، آن زمان رئیس کمیته بود. به من گفت خانه شما امنیت ندارد و مصلحت نیست شما اینجا باشید. گفتیم کجا برویم؟ کاخ سعد‎آباد شده بود محل کمیته. خانه‎ای نزدیک به کمیته وجود داشت که متعلق به بنیاد شهید بود. من با آقای کروبی وارد مذاکره شدم که این‎ خانه را با خانه قبلی معاوضه کند. آمدند خانه را ارزیابی کردند ۳۶ میلیون تومان و خانه بنیاد شهید را ارزیابی کردند ۵۱ میلیون تومان. وی این ارزیابی را سال ۷۰-۷۱ عنوان می‌کند و در پاسخ به این سوال که آیا با چنین معاوضه‌ای مشکل امنیتی برطرف می‎‎شد، می‌گوید: بله، ۱۵ میلیون تومان ما باید سر می‎‎دادیم. مدت طولانی باید ماهی ۷۰۰هزار تومان می‎‎دادیم. خانه‎ای که گرفتیم ۱۰۰۰متر بود. ۲۲۴ متر از این خانه را حسینیه کردیم. اخیرا که دیدم این حسینیه احتیاج به توسعه دارد، ۲۰۰ متر دیگرش را هم وقف کردیم. پس، از ۱۰۰۰ متر ۶۰۰ متر برای ما مانده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای ویلای مصادره‌ای لواسان؛ از افشاگری تا واکنش سرلشکر فیروزآبادی

محمد خاتمی: چه بسا شرکت در انتخابات موجه باشد ولو اینکه شرایط کاملا مطلوب وجود نداشته باشد

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟