Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فیروزآبادی: حقیقت را باید گفت، موسوی می گفت از باطن احمدی نژاد خبر دارد

حسن فیروزآبادی در کنار محمود احمدی نژاد در سال ۸۷
حسن فیروزآبادی در کنار محمود احمدی نژاد در سال ۸۷ Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews با استفاده از  خبرگزاری فارس
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح ایران می گوید: «نمی‌توانستیم به احمدی‌نژاد شک کنیم. منتها به مشایی خیلی زود شک کردیم.»

آگهی

حسن فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران می گوید با وجود هشدارهای میرحسین موسوی در سال ۱۳۸۸ هواداران علی خامنه ای، رهبر این کشور نمی توانستند به محمود احمدی نژاد «شک» کنند.

رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس در مورد حوادث پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و شخصیت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین کشور اظهار داشت: «خب حقیقت را باید گفت. می‌گویند مهندس موسوی گفته است من از باطن احمدی‌نژاد خبر داشتم. ولی من از باطن او خبر نداشتم.»

وی افزود: «نمی‌توانستیم به احمدی‌نژاد شک کنیم. منتها به مشایی خیلی زود شک کردیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با رقابت بین میرحسین موسوی، نخست وزیر پیشین، مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت برگزار شد. حسن فیروزآبادی در مورد اعتراضات پس از اعلام پیروزی ۶۳ درصدی محمود احمدی نژاد گفت: « من البته هیچ وقت دسترسی به اطلاعاتی پیدا نکردم که شخص موسوی، کروبی و یا خاتمی از جریان سازماندهی فتنه سبز مطلع بودند. جریان سازماندهی فتنه سبز چیزی غیر از اخلاق و اعتقادات این آقایان بود.»

به گفته حسن فیروزآبادی که در سال ۱۳۸۸ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بود، وی در جلسه شورای عالی امنیت ملی به محمود احمدی نژاد برای استفاده از عبارت «خس و خاشاک» در اجتماع میدان ولیعصر پس از اعلام پیروزی اش اعتراض کرده است. او می گوید: « بعد از اعلام نتایج، آقای احمدی‌نژاد اجتماع میدان ولیعصر را تشکیل داد و مردم را جمع کرد و خودش هم میان آنها رفت و شال سبز به گردن انداخت و حرف‌های بدی زد و جمله‌ی "خس و خاشاک" را گفت.»

رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در این مصاحبه تاکید می کند که شرکت کنندگان در راهپیمایی اعتراضی ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ «۳۵ هزار نفر بیشتر نبودند». به گفته وی بیژن زنگنه، وزیر کنونی نفت در آن زمان در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام از «خش و خاشاک» خواندن «دو و نیم میلیون نفر» از معترضان انتقاد کرده است. حسن فیروزآبادی با این حال می گوید وی در آن جلسه گفته است: « آقای زنگنه عدد بلد نیست من این جمعیت را دیدم. ۳۵ هزار نفر بیشتر نبودند. منتهی طوری چیده شده بودند که طول مسیر را پر کنند.»

ایسنا
محمود احمدی نژاد و حسن فیروزآبادیایسنا

فیروزآبادی: برای حصر رای گرفتیم، ثوابش پیش خداست

حسن فیروزآبادی در بخش دیگری از مصاحبه تاکید می کند که در مورد حصر رهبران اعتراضات سال ۱۳۸۸ در شورای عالی امنیت ملی رای گیری انجام شد. او می گوید: « در مورد سران فتنه هر حرفی بزنیم خودش به فتنه کمک می‌کند. الان وقت صحبت از سران فتنه نیست. آن جلسه هم جلسه شورایعالی امنیت ملی بود و اعضایش هم مشخص است و راجع به حصر هم رای گرفته شد و افراد صحبت کردند و نوارش هم موجود است که به موقع به تاریخ عرضه می‌شود و ثوابش هم پیش خداست.»

«احمدی نژاد و مشایی یک روح در دو بدن هستند»

رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره رویکرد کنونی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران می گوید: « آقای احمدی‌نژاد الان سیاستی را اتخاذ کرده و در ظاهر از مشایی فاصله گرفته است. [...] اما این را مطمئن باشید که احمدی‌نژاد و مشایی یک شخصیت در دو مقام هستند. جریان انحرافی بالاخره در جهت تاثیرگذاری و نفوذ در کشور یک ظرفیتی دارد که آنهم ظرفیت جهل و طمع‌کاری است و الان از جهل و طمع‌کاری برخی سوءاستفاده و موج‌سواری می‌کنند.»

او با این حال تاکید می کند راه حل وضعیت کنونی «منع» محمود احمدی نژاد از فعالیت های سیاسی نیست هر چند به گفته رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح ایران باید از حضور مجدد او و هوادارانش در عرصه مدیریت کلان جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

ده سالگی انتخابات ۸۸ و گزینه‌های رهبری اعتراضات در ایران به جای موسوی

ماجرای ویلای مصادره‌ای لواسان؛ از افشاگری تا واکنش سرلشکر فیروزآبادی