دولت جدید اسپانیا می‌خواهد بقایای جنازه فرانکو را از مقبره‌اش خارج کند

دولت جدید اسپانیا می‌خواهد بقایای جنازه فرانکو را از مقبره‌اش خارج کند
نگارش از Euronews

دولت جدید اسپانیا به دنبال کسب حمایت پارلمان این کشور است تا بتواند اصلاحیه‌ای را در یکی از قوانین این کشور به تصویب برساند که به دولت اجازه می‌دهد باقیمانده جنازه ژنرال فرانکو را از مقبره‌اش خارج کند.

دولت جدید اسپانیا خواهان انتقال جسد ژنرال فرانچسکو فرانکو، دیکتاتور دهه ۴۰ تا ۷۰ میلادی این کشور از مقبره‌اش است.

کابینه جدید دولت اسپانیا که از حزب سوسیالیست تشکیل شده است انتظار دارد پارلمان این کشور برای این امر دولت را یاری دهد.

این حزب قصد دارد پیش‌نویس قانونی که به نام حافظه تاریخی شناخته می‌شود را اصلاح کند تا بتواند قربانیان هر دو طرف جنگ داخلی اسپانیا را به رسمیت بشناسد. این قانون در صورت تصویب همچنین به دولت اجازه می‌دهد که بقایای جسد ژنرال فرانکو را از بنای یادبود «دره سقوط» خارج کند تا مکانی مقدس برای فاشیست‌ها نباشد. در بخش دیگری از این پیش‌نویس اصلاحی همچنین آمده نهادها و انجمن‌هایی که برای یادبود فرانکو برنامه برگزار می‌کنند و او را ارج می‌نهند، منحل شوند.

بیشتر بخوانید:

Valle de Los Caídos (دره شهدا) یک بنای یادبود و جاذبه توریستی است که یاد تمام قربانیان دو طرف جنگ داخلی در سال‌های ۱۹۳۶و ۱۹۳۹را گرامی‌ می‌دارد. قبر ژنرال فرانکو هم در همین بنای یادبود قرار دارد.

اما تنها دو آرامگاه در این بنای یادبود مشخص شده است. قبر ژنرال فرانکو و خوزه آنتونیو ریورا‌ (بنیانگزار حزب فالانژ اسپانیا)، مورد احترام‌ترین جانباخته رژیم فرانکیست بود.

ژنرال فرانکو دیکتاتوری بود که بعد از پایان جنگ‌های داخلی اسپانیا در این کشور در سال ۱۹۳۹ به قدرت رسید و تا زمان مرگش یعنی سال ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت کرد.

پدرو سانچز رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا، اوایل ماه جاری پس از رای اعتماد از سوی پارلمان به عنوان جانشین ماریانو راخوی به قدرت رسید. اما این حزب تنها ۸۴ کرسی در پارلمان ۳۵۰ نماینده‌ای اسپانیا سهم دارد و به تنهایی نمی‌تواند تصمیم به انتقال باقی‌مانده جنازه ژنرال فرانکو بگیرد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

گفتنی است قانون حافظه تاریخی را خوزه لوئيس ساپاته‌رو، نخست وزیر اسبق اسپانیا تصویب کرده بود.

دره شهدا یا همان Valle de Los Caídos یکی از مهم‌ترین مکان‌های یادبود قربانیان جنگ‌های داخلی این کشور است که ۳۴ هزار نفر از قربانیان هر دو طرف جنگ‌های داخلی این کشور آنجا خفته‌اند. این بنای یادبود در ۵۰ کیلومتری شمال مادرید قرار دارد.

مطالب مرتبط