وزیر فرهنگ جدید اسپانیا به دلیل فرار مالیاتی مجبور به استعفا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Maxim Huerta
Maxim Huerta   -  Copyright  REUTERS/Juan Medina

ماکسیم هوئرتا، وزیر فرهنگ جدید اسپانیا تنها هفت روز پس از آغاز به کار و پس از انتشار گزارشی در رسانه‌های این کشور مبنی بر فرار مالیاتی استعفا داد.

داستان این فرار مالیاتی به ۱۰ سال پیش برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که او به عنوان خبرنگار در یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور مشغول کار بوده است.

بنا بر گزارش روزنامۀ «El Confidencial» در اسپانیا، آقای هوئرتا طی سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ میلادی از پرداخت مبلغی بیش از ۲۱۸ هزار یورو به عنوان مالیات خودداری کرده است و به همین دلیل سال گذشته مجبور شده بیش از ۳۶۰ هزار یورو را به عنوان مالیات و جریمۀ فرار مالیاتی ۱۰ سال پیش بپردازد.

ماکسیم هوئرتا که هفتۀ گذشته از سوی پدروس سانچز، نخست‌وزیر جدید این کشور به عنوان وزیر فرهنگ منصوب شده بود، همواره تاکید داشت که کاملا بی‌گناه است و تا کنون بطور کامل مالیاتهایش را پرداخت کرده است.

او روز چهارشنبه در جریان یک نشست خبری در مادرید، هنگام اعلام خبر استعفای خود گفت: «من جریمۀ این کار را دوبار پرداخت کرده‌ام؛ هم در آن زمان و هم اکنون و اینجا.» او همچنین افزود جریمه‌ای که در آن زمان تعیین شده بود نیز قانونی نبوده است.

استعفای ماکسیم هوئرتا چند هفته پس از آن روی می‌دهد که ماریانو راخوی، نخست‌وزیر پیشین این کشور با رای عدم اعتماد پارلمان به دلیل فساد مالیِ حزبش، مجبور به ترک قدرت شد.

آقای هوئرتا می‌گوید که تصمیم به استعفا گرفته است تا به این ترتیب از دولت جدید سوسیالیست این کشور به نخست‌وزیری پدرو سانچز محافظت کند.

آقای هوئرتا در پیامی توییتری نوشت: «گاه برای دفاع از آنچه که بیش از همه دوست دارید، باید عقب نشینی کنید.»

قرار است خوزه گیرائو، کارشناس هنر و رئیس پیشین موزه‌های اسپانیا جانشین او شود.

بیشتر بخوانید: