Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد حدیده؛ جان میلیون‌ها یمنی در خطر است

Doctors Without Borders medical facility after it was hit by an air strike
Doctors Without Borders medical facility after it was hit by an air strike Copyright REUTERS/Stringer
Copyright REUTERS/Stringer
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بندر حدیده مسیری حیاتی برای تامین بیش از ۷۰ درصد از مواد غذایی، کالاهای اساسی و تجهیزات درمانی جنگ زدگان یمن است. همچنین تخمین زده می‌شود دست‌کم ۲۵۰ هزار نفر در جریان عملیات بزرگ بازپس‌ گیری بندر حدیده کشته شوند.

آگهی

برغم درخواستهای مکرر سازمان ملل و دیگر سازمانهای فعال در امور بشردوستانه از عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای فرصت بیشتر و یافتن راه حلی دیپلماتیک برای درگیری‌های یمن، ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی نبرد بزرگ برای بازپس‌ گیری بندر حدیده از شبه نظامیان حوثی را آغاز کرد.

بنا بر اعلام ساکنان این شهر ۶۰۰ هزار نفری، شلیک به مواضع حوثی‌ها در حومه‌های جنوبی شهر از بامداد چهارشنبه آغاز شده است و کشتی‌های عربستان و امارات متحده عربی نیز در جنوب شهر موضع گرفته‌اند. همچنین حدود ۲ هزار نفر از سربازان ائتلاف از غرب به این شهر نزدیک شده‌اند تا تهاجم را آغاز کنند.

در چنین وضعیتی منابع دیپلماتیک و سازمانهای فعال در امور بشردوستانه نسبت به نابودی بندر حدیده به عنوان اصلی‌ترین نقطه ورود کمک برای جنگ زدگان یمنی و همچنین به خطر افتادن جان میلیون‌ها انسان در پی حملات و بمباران‌ها هشدار داده‌اند. تخمین زده می‌شود دست‌کم ۲۵۰ هزار نفر در جریان عملیات بزرگ بازپس‌ گیری بندر حدیده کشته شوند.

به گفتۀ سازمان‌های فعال در امور بشردوستانه بندر حدیده مسیری حیاتی برای تامین بیش از ۷۰ درصد از مواد غذایی، کالاهای اساسی و تجهیزات درمانی جنگ زدگان یمن است.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بیش از ۱۱ میلیون کودک نیازمند کمکهای بشردوستانه در این کشور جنگ زده حضور دارند. از بین بردن این شاهراه، پیامدهای ویران کننده‌ای برای هر یک از آنها به همراه دارد... بدون واردات غذا، وضعیت در کشوری با یکی از بدترین بحران‌های سوء تغذیه در جهان، بدتر می‌شود. بدون واردات سوخت که برای پمپاژ آب مهم است دسترسی مردم به آب آشامیدنی متوقف خواهد شد... تیم‌های یونیسف تنها دو روزِ پیش آنتی بیوتیکها، سرنگها، کیتهای پزشکی و مواد غذایی را برای همکاران محلی‌مان در بندر حدیدیه فرستادند اما این کمکها، نیاز مردم را برای مدتی کوتاه برطرف خواهد کرد. اگر وضعیت امنیتی بدتر شود توان ما برای پاسخگویی بشدت محدود خواهد شد.»

گفته می‌شود حدود هشت میلیون یمنی در آستانه قحطی بسر می‌برند و هرگونه خرابی در شاهراههای انتقال کمکها می‌تواند صدها هزار نفر دیگر را به این وضعیت دچار کند.

این احتمال داده می‌شود که حوثی‌ها شهر را ترک کرده و به کوههای اطراف پناه ببرند با این وجود هر دو طرف نبرد به یکدیگر هشدار داده‌اند که صحنۀ جنگ را برای یکدیگر به جهنم تبدیل می‌کنند.

سازمان ملل پیش از این از نیروهای ائتلاف درخواست کرده بود که کنترل بندر حدیده را به این سازمان واگذار کنند، درخواستی که با وجود تلاش‌های نماینده سازمان ملل در امور یمن، نافرجام ماند.

REUTERS/Abduljabbar Zeyad
بندر حدیده یمنREUTERS/Abduljabbar Zeyad

بندر حدیده همچنین محل اسکان شمار قابل توجهی از پناهجویان جنگ یمن است که بخش قابل توجهی از آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهد.

تامر کرولوس، مدیر بخش یمن در سازمان خیریه «کودکان را نجات دهید» (Save the Children) نیز اعلام کرده است: «دست‌کم ۳۰۰ هزار کودک در شهر بندری حدیده در خطر کشته یا معلول شدن قرار دارند. خانواده‌ها و کودکانی که نتوانسته‌اند شهر را ترک کنند، در آتش‌سوزی‌ها و گلوله‌بارانها گرفتار خواهند شد.»

او از طرفهای درگیری خواست تا به وظایف خود تحت قوانین بشردوستانه بین‌المللی عمل کنند و تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای حفاظت از کودکان و خانواده‌هایشان در نظر بگیرند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز روز چهارشنبه نسبت به فاجعه بار بودن وضعیت در یمن هشدار داد و از تمام طرفهای درگیر خواست برای حفظ جان غیرنظامیان هر کاری انجام دهند.

بر اساس اعلام ماری-کلر، سخنگوی این سازمان با ادامه وضعیت کنونی به تدریج تخمین میزان فاجعۀ روی داده در یمن غیرممکن خواهد شد. او درباره آوارگی دهها هزار نفر در بندر حدیده هشدار داد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر سیاسی حوثی‌ها در یمن کشته شد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند