Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چهار برداشت از دیدار تاریخی ترامپ و کیم

چهار برداشت از دیدار تاریخی ترامپ و کیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این مطلب نکاتی را درباره درباره رفتار دو رهبر، موقعیت سیاسی آنان به دلیل این دیدار و همچنین آنچه از نشست دونالد ترامپ و کیم برداشت می‌شود می‌پردازیم:

آگهی

دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در صبح روز دوشنبه لحظه‌ای تاریخی را رقم زد. رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی به سمت یکدیگر حرکت کرده و با هم دست دادند.

در این مطلب نکاتی را درباره درباره رفتار دو رهبر، موقعیت سیاسی آنان به دلیل این دیدار و همچنین آنچه از نشست دونالد ترامپ و کیم برداشت می‌شود می‌پردازیم:

پیروزی بزرگ ترامپ بر منتقدان؟

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده و هواداران ترامپ به محض آغاز دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، موفقیت رئیس جمهوری را جشن گرفتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توئیت مجری تلویزیونی حامی ترامپ در ستایش موفقیت وی

آنان ضمن حمله به کسانی که نسبت به این نشست و دیدار دو رهبر ایالات متحده و کره شمالی مشکوک بودند، دستاوردهای آقای ترامپ را با باراک اوباما مقایسه کردند.

باید گفت که این دیدار هر نتیجه‌ای که داشته باشد، موفقیتی بزرگ برای رئيس جمهوری ایالات متحده محسوب می‌شود همانگونه که تعدیل روابط کوبا و واشنگتن و دیدار با رائول کاسترو در تاریخ با نام باراک اوباما گره خورد.

مخالفان ترامپ می‌گویند که چرا هنگام دیدار اوباما با «دیکتاتور کوبا» به این مقدار اینهمه سر و صدا و تشویق وجود نداشت:

ترامپ زود فراموش می کند!

در دیپلماسی دونالد ترامپ هیچ چیز ثابت و همیشگی نیست و به طور مداوم تغییر می‌کند.

به نظر می رسد که عمر رابطه گرم او با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از نشست گروه هفت و این موضوع که آقای ترامپ امضای خود را از بیانیه نهایی این نشست پس گرفت، به پایان رسیده باشد.

فراموش نکنید که نه ماه پیش کیم جونگ اون و دونالد ترامپ یکدیگر راب با بدترین القاب خطاب می‌کردند و جدال لفظی آنان شهروندان آمریکا و همسایگان کره شمالی را دچار وحشت از جنگ هسته‌ای کرده بود.

رویترز
نشست رو در روی دونالد ترامپ و کیم جونگ اونرویترز

ترامپ طی سخنرانی خود در سازمان ملل کیم را «مرد موشکی» خوانده بود که در حال عملیات انتحاری برای پایان رژیم خود است.

رهبر کره شمالی در پاسخ ترامپ را «پیر خرفت یاوه‌گو»، «سگ ترسو» و «گانگستر بی کله» خوانده بود.

به نظر می‌آید رئیس جمهوری آمریکا به همان اندازه که دوستان خود را فراموش می‌کند و برای آنچه «آمریکایی در اولویت» می‌خواند، فشارهای متععدی را بر شرکای قدیمی ایالات متحده وارد می‌آورد، به همان میزان قادر است تنش‌ها و توهین‌ها را در جهت سیاست‌های خود فراموش کند.

دونالد ترامپ در نشست خبری خود پس از دیدار با کیم جونک اون گفت: «گذشته گذشته است.»

کیم خوشحالی خود را مخفی نکرد

کیم جونگ اون، رهبر ۳۴ ساله کره شمالی حتی از حضور در این دیدار خوشحال می‌نمود. در زمان دست دادن، اگرچه ترامپ سعی در کنترل لبخند خود داشت اما کیم هم در زمان دست دادن و هم در زمان عکس گرفتن به راحتی لبخند می‌زد. گویا نمی‌توانست شادی خود را پنهان کند.

رویترز
دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پس از امضای بیانیه نهاییرویترز

اما دونالد ترامپ که گویا از سوی مشاوران خود به کنترل عادات همیشگی خود در دیدارهای رودر رو توصیه شده بود تا مشتاق به نظر نیاید، در نهایت وجه همیشگی خود را نشان داد و در هنگام عکس گرفتن به نشانه تائید خطاب به کیم انگشت شصت خود را بالا برد.

موفقیت ترامپ یا تیم مذاکره کننده آمریکا؟

دو رهبر نزدیک به ۴۵ دقیقه با یکدیگر ملاقات کردند. در این مدت با کمک مترجمان مکالمه کردند که همین موضوع زمان واقعی دیدار را به نصف می رساند؛ اما دونالد ترامپ پس از خروج از سالن مذاکره، دیدار را «خیلی خیلی خوب» و رابطه خود با کیم را عالی خواند. ظاهر هر دو رهبر پس از خروج از نشست خوش‌بین و خوشحال می‌نمود.

رویترز
وزیر خارجه آمریکا و رئیس دفتر کاخ سفید در نشست دونالد ترامپ وکیم جونگ اونرویترز

اما در ماه گذشته فرستادگانی از دو کشور بودند که در سفرها و مذاکرات خود محتوای این نشست را تنظیم کردند. روز گذشته تیم ایالات متحده به ریاست مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور با مقامات کره شمالی ملاقات و درباره «خلع سلاح هسته‌ای» دیدار کردند.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: امیدواریم تا سال ۲۰۲۰ شاهد خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی باشیم

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟

ویدئو؛ زنان فلسطینی و اسرائیلی همزمان با «راهپیمایی اورشلیم» برای صلح رژه رفتند