بشار اسد: روسیه برای ما تصمیم نمی‌گیرد

Bashar al-Assad
Bashar al-Assad
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بشار اسد وجود اختلافاتی میان دمشق و تهران و مسکو را به رسمیت شناخت با این وجود تاکید کرد که اختلاف‌ نظر میان متحدان، طبیعی است.

آگهی

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جریان مصاحبه با روزنامه بریتانیایی « The Mail on Sunday» این ادعا را که مسکو برای سوریه تصمیم می‌گیرد، رد کرد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر مسکو وضعیت سیاست خارجی و فعالیتهای نظامی سوریه را تعیین می‌کند، گفت: «روس‌ها هرگز در دوران روابطمان تلاش نکرده‌اند که چیزی را به ما دیکته کنند؛ حتی اگر اختلاف‌ نظری میان ما وجود داشته باشد.»

او وجود اختلافاتی میان دمشق و تهران و مسکو را به رسمیت شناخت با این وجود تاکید کرد که اختلاف‌ نظر میان متحدان، طبیعی است.

آقای اسد گفت: «اختلاف میان گروهها طبیعی است، چه در دولت ما و چه در دیگر دولتها. میان روسیه و سوریه، ایران و سوریه، ایران و روسیه و حتی در داخل این دولتها، این کاملا طبیعی است. اما درنهایت تصمیمی که دربارۀ سوریه و تحولات آن گرفته می‌شود، یک تصمیم سوری است.»

او همچنین موضوع همکاری روسیه و اسرائیل و این ادعا که پیش از حملۀ اسرائیل به نظامیانِ طرفدار دولت مرکزی سوریه و شبه نظامیان تحت حمایت ایران، مسکو در جریان این حملات بوده را رد کرد.

جنگ داخلی سوریه که حاصل آن بیش از ۳۵۰ هزار کشته است، در مارس ۲۰۱۱ میلادی پس از سرکوب معترضان از سوی دولت مرکزی آغاز شد و اگرچه در سالهای آغازین این جنگ بشار اسد به‌تدریج قدرت و سرزمینهای تحت کنترل خود را از دست داد، اما با ورود مسکو به جنگ در سال ۲۰۱۵ میلادی برای حمایت از بشار اسد، ورق به نفع آقای اسد برگشت.

علاوه بر مشاورۀ نظامیان روس و حملات هوایی جنگنده‌های مسکو، بشار اسد در هفت سال گذشته از حمایتهای ایران نیز برخوردار بود.

با وجود همکاری مشترک تهران و مسکو در سوریه، اهداف متفاوتی که متحدان اسد در این کشور دنبال می‌کردند گاه اختلافاتی را بوجود می‌آورد. این اختلافات بویژه زمانی آشکار شد که اسرائیل روسیه را تحت فشار گذاشت تا مانع از نفوذ بیشتر ایران در خاک سوریه و تقویت شبه نظامیان تحت حمایت ایران در این کشور شود.

هفۀ گذشته نیز رسانه‌های بین‌المللی اخباری منتشر کردند که نشان می‌داد استقرار نظامیان روس در نزدیکی مرز لبنان، باعث تنش‌هایی میان آنها و نیروهای تحت حمایت ایران شده است.
پیش از آن نیز سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از تمام نیروهای غیرسوری خواسته بود که مناطق جنوبی این کشور که هم مرز با اردن و اسرائیل است را ترک کنند.

حمایت از فعالیتهای نظامی مسکو، انتقاد از غرب

بشار اسد در جریان این مصاحبه نقش مسکو در جنگ داخلی سوریه را ستود اما در مقابل دخالتهای «استعماری» قدرتهای غربی را محکوم کرد. او گفت که دخالتهای قدرتهای خارجی همچون بریتانیا، آمریکا و فرانسه باعث طولانی شدن جنگ داخلی در این کشور شده و رسیدن به راه حلی برای حل و فصل اختلافات در مناطق تحت کنترل شورشیان را ناممکن کرده است.

او همچنین اعلام کرد که نیروهای موسوم به «کلاه سفیدها» ابزار بریتانیایی‌ها هستند.

او اعلام کرد که سوریه تبادل اطلاعات با کشورهای اروپایی را متوقف کرده است و گفت: «در حال حاضر هیچ همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی اروپایی نداریم... اتحادیۀ اروپا خواستار تبادل اطلاعات است درحالیکه دولتهای عضو این اتحادیه از لحاظ سیاسی علیه ما عمل می‌کنند. به همین دلیل به آنها می‌گوییم هرگاه موضع خود را تغییر دادید، ما آماده همکاری خواهیم بود.»

بشار اسد همچنین در این مصابه بار دیگر بر بازگرداندن هر اینچ از خاک سوریه تحت حاکمیت دولت مرکزی تاکید و ابراز امیدواری کرد که جنگ داخلی در کشورش در زمانی کمتر از یکسال به پایان برسد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتاد شورشی در حملۀ ارتش سوریه به جنوب کشور کشته شدند

بشار اسد: روسیه و آمریکا در آستانه درگیری نظامی در سوریه بودند

بشار اسد نشان لژیون دونور را به فرانسه برگرداند