Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیماری مرموز دیپلماتهای آمریکا در چین؛ واشنگتن هشدار سراسری داد

بیماری مرموز دیپلماتهای آمریکا در چین؛ واشنگتن هشدار سراسری داد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کسی در چین اعتقاد ندارد که دولت این کشور بخواهد به دیپلمات‌های آمریکایی حمله صوتی بکند. چنین با اصول پایه‌ای دیپلماسی چین مغایر است.»

آگهی

وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه هشداری فراگیر در رابطه با سلامت تمامی کارکنان خود در چین صادر کرد.

در این هشدار تصریح شده که برخی دیپلمات‌های آمریکایی در چین دچار بیماری مرموزی، شبیه آسیب مغزی شده‌اند که پیش از این در میان کارکنان سفارت آمریکا در کوبا مشاهده شده بود.

وزارت خارجه آمریکا در هشدار قبلی خود منطقه گوانگژو در جنوب این کشور را مشخص کرده بود و تمام شهروندان این کشور در چین یادآور شده بود مراقب باشند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز گذشته نیز گروهی از کارکنان کنسولگری آمریکا در گوانگژوی چین به ایالات متحده بازگشتند تا مورد آزمایش‌های پزشکی قرار بگیرند. این کارکنان علائم همین بیماری مرموز را که مشابه آسیب مغزی است تجربه کرده‌ بودند.

در بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا آمده است که نشانه‌های مشاهده شده در این افراد عبارت اند از: علائم یا بروز فیزیکی نشانه‌هایی ناشناخته، پدیده شنیداری یا لمسی و نشانه‌های دیگری نظیر سرگیجه،‌ سردرد، صدای زنگ یا جیرجیر در گوش، خستگی، مسائل شناختی، مشکلات بینایی، شنوایی بد یا از دست دادن شنوایی و همچنین ناخوابی.»

عابران در برابر ساختمان کنسولگری ایالات متحده در گوانگژوی چین. عکس از رویترز

از سوی دیگر دولت چین اعلام کرده است موارد گزارش شده از سوی ایالات‌متحده را بررسی کرده ولی هیچ دلیل یا سرنخ یا توضیحی برای این علائم نیافته است.

روزنامه دولتی گلوبال تایمز ضمن عجیب خواندن این پدیده نوشت: «کسی در چین اعتقاد ندارد که دولت این کشور بخواهد به دیپلمات‌های آمریکایی حمله صوتی بکند. چنین امری با اصول پایه‌ای دیپلماسی چین مغایر است.»

این روزنامه همچنین می‌نویسند که برای مردم قابل قبول نیست که یک کشور خارجی با گریز از نظارت دقیق چنین حمله‌ای را طرح‌ریزی کند و ردی از خود بر جا نگذارد.

سال گذشته میلادی ۲۴ تن شامل کارکنان سفارت آمریکا در کوبا و اعضای خانواده آنها با علائمی مشابه بیهوشی و آسیب مغزی خفیف روبرو شدند. در پی بروز این بیماری مرموز تنش در روابط ایالات متحده و کوبا موقتا اوج گرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار قربانیان و مبتلایان به یک ویروس جدید در چین افزایش یافت

کانادا خانواده دیپلمات‌های خود را از کوبا خارج می کند

ایالات متحده روابط دیپلماتیک با کوبا را به شدت کاهش می‌دهد