خلبان ارتش شوروی بعد از ۳۰ سال پیدا شد

خلبان ارتش شوروی بعد از ۳۰ سال پیدا شد
نگارش از Euronews

هواپیمای وی در جریان حمله نظامی شوروی به افغانستان توسط نیروهای مجاهدین مورد حمله قرار گرفته و سرنگون شده بود.

یک خلبان روس که هواپیمایش در سال ۱۹۸۷ در افغانستان سرنگون شده بود بعد از ۳۱ سال پیدا شد. هواپیمای وی در جریان حمله نظامی شوروی به افغانستان توسط نیروهای مجاهدین مورد حمله قرار گرفته و سرنگون شده بود. 

مقامات روسیه هیچ جزئیاتی از هویت و محل پیدا شدن وی منتشر نکرده‌اند، اما یک منبع به خبرگزاری فرانسه گفته است که احتمالا او در پاکستان به سر می‌برد. به گفته همین، منبع نظامیان روس که در جریان جنگ اسیر می‌شدند به زندان‌هایی در پاکستان منتقل می‌شدند.

مدیر سازمان کهنه سربازان روسیه نیز با تایید خبر پیدا شدن وی، از اینکه تا کنون هیچ اطلاعاتی درباره سرنوشت این خلبان وجود نداشته ابراز تعجب کرد. این خلبان حدودا ۶۰ ساله است و گفته می‌شود که می‌خواهد به روسیه بازگردد.

تا خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان حدود ۳۰۰ نظامی این کشور ناپدید شدند و از این میان تنها حدود ۳۰ نفر پیدا شده و به کشورشان بازگشته‌اند.

در سال ۲۰۱۳ نیز یک سرباز سابق ارتش شوروی که اصالتا ازبک بود به صورت اتفاقی پیدا شد. وی که در جریان جنگ به شدت زخمی شده بود توسط غیرنظامیان افغانستان پیدا و مراقبت شد، او سپس اسم خود را عوض کرده و با هویت جدید در افغانستان زندگی می‌کرد.

مطالب مرتبط