Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رهبر مخالفان اسد: اروپا مانند آمریکا به اخراج ایران از سوریه کمک کند

رهبر مخالفان اسد: اروپا مانند آمریکا به اخراج ایران از سوریه کمک کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عضو تیم مذاکره کننده مخالفان بشار اسد می‌گوید که تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام راه را برای افزایش فشار بر ایران جهت توقف حمایتش از دولت سوریه و خروج از این کشور هموار کرده است.

آگهی

عضو تیم مذاکره کننده مخالفان بشار اسد می‌گوید که تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام راه را برای افزایش فشار بر ایران جهت توقف حمایتش از دولت سوریه و خروج از خاک این کشور هموار کرده است.

این اظهار نظر نصر حریری، عضو تیم مذاکره کننده مخالفان دولت سوریه در کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا در حالی صورت می‌گیرد که همزمان بشار اسد اعلام کرده نیروهای آمریکا باید خاک سوریه را ترک کنند.

این رهبر اپوزیسیون دولت سوریه در واکنش گفت که ایران و روسیه به نیابت از اسد در برابر شورشیان مخالف دولت و گروه‌های اسلامی این کشور جنگیدند و در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ هزار نیروی ایرانی یا وابسته به ایران در خاک سوریه حضور دارند.

نصر حریری در ادامه اظهار داشت: «نقش ایران هر روز پر رنگ‌تر می‌شود و بهای آن را مردم ما می‌پردازند. بنابراین ما از حرکت بین‌المللی که بتواند نفوذ ایران در منطقه را کاهش دهد حمایت می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

عضور تیم مذاکره کننده مخالفان بشار اسد گفت: «ما نمی توانیم برنامه هسته‌ای ایران و برنامه موشکی و رفتار او در منطقه را از هم جدا کنیم.»

نصر حریری همچنین روز چهارشنبه، سی‌ام ماه مه در گفتگو با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره نقش منفی حضور ایران در سوریه برای مذاکرات صلح گفت: «تا زمانی که نیروهای ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن در کشور ما حضور دارند، مذاکرات صلح به نتیجه نمی‌رسد. تا وقتی این شرکای خارجی وجود دارند، راه حلی وجود نخواهد داشت. ما به دنبال راهی می‌گردیم که ایران از این کشور خارج شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
سرباز و تانک‌های ارتش اسرائیل در بلندی‌های جولانرویترز

گفتگوی وزرای دفاع روسیه و اسرائیل درباره حضور ایران در جنوب سوریه

از سوی دیگر آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز پنج‌شنبه با همتای روسی خود دیدار و بر لزوم اجبار ایران به خروج از نواحی جنوبی سوریه در مرز این کشور تاکید کرد.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که مقام‌های این کشور با روسیه به توافقی برای خروج نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان از مناطق نزدیک به مرز اسرائیل دست یافتند، خبری که از سوی کرملین تائید نشده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه اعلام کرده بود که خروج تمام نیروهای خارجی از مناطق مرزی جنوب غربی سوریه با اردن و اسرائیل باید «در اسرع وقت» انجام شود.

جنگنده‌های اسرائیل از سال ۲۰۱۲ به این سو بیش از ۱۰۰ بار مناطقی از خاک سوریه را مورد هدف قرار دادند. با وجود اینکه در اکثر موارد مقامات رسمی اسرائیل این حملات را تائید نکردند اما رسانه‌های این کشور هدف حملات را نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان اعلام می‌کردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بشار اسد: روسیه و آمریکا در آستانه درگیری نظامی در سوریه بودند

روسیه، آمریکا و اردن درباره سرنوشت «مناطق کاهش تنش» در جنوب سوریه گفتگو می‌کنند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند