روسیه، آمریکا و اردن درباره سرنوشت «مناطق کاهش تنش» در جنوب سوریه گفتگو می‌کنند

روسیه، آمریکا و اردن درباره سرنوشت «مناطق کاهش تنش» در جنوب سوریه گفتگو می‌کنند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی هشدار ایالات متحده درباره احتمال حمله نیروهای دولتی بشار اسد به مناطق تحت آتش‌بس در مرز جنوبی سوریه با اسرائیل و اردن، وزارت خارجه روسیه از برگزاری نشست سه جانبه با آمریکا و اردن خبر داد.

آگهی

در پی هشدار ایالات متحده درباره احتمال حمله نیروهای دولتی بشار اسد به مناطق تحت آتش بس در مرز جنوبی سوریه با اسرائیل و اردن، وزارت خارجه روسیه از برگزاری نشست سه جانبه با اردن و آمریکا خبر داد.

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری ریا، میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه این کشور روز سه‌شنبه اعلام کرد که مسکو، ایالات متحده و اردن برای دیدار در جنوب سوریه با موضوع حفظ آتش‌ بس موافقت کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه ۱۸ ماه مه گفته بود که تنها نیروهای ارتش سوریه باید در مرز جنوبی این کشور با اسرائیل مستقر شوند. سرگئی لاوروف ضمن اعلام آمادگی مسکو برای بررسی درخواست اسرائیل درباره لزوم خروج نیروهای ایران از نواحی مرزی سوریه با این کشور تاکید کرد: «نیروهای غیرسوری باید بر اساس یک توافق دوجانبه از منطقه خارج شده و آنجا به یک مسیر دو طرفه تبدیل شود.»

رویترز
بلندی‌های جولان در مرز سوریه و اسرائیلرویترز

یک مقام اردنی نیز روز گذشته در گفتگو با خبرگزاری رویترز از اطمینان کشورش به مسکو جهت حفظ آتش‌بس در مناطق «کاهش تنش» در جنوب سوریه خبر داد.

بیشتر بخوانید:

واشنگتن در روزهای گذشته نسبت به انتشار گزارش هایی مبنی بر حمله قریب الوقوع نیروهای ارتش سوریه به مناطق جنوبی این کشور ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بود که در صورت نقض آتش بس در این جبهه، «اقدامات شدیدی» را اجرا خواهد کرد.

آتش بس حاکم بر منطقه «کاهش تنش» در جنوب سوریه با توافق روسیه و اردن با ایالات متحده و نتیجه اولین تلاش دیپلماتیک دولت دونالد ترامپ در سوریه بوده است. مناطق کاهش تنش در دیگر در بخش‌هایی از شمال، مرکز و غرب این کشور جنگ‌زده، در جریان کنفرانس‌های آستانه و با موافقت و ضمانت ایران، روسیه و ترکیه و با توافق گروه‌های شورشی مسلح و دولت سوریه ایجاد شده است.

نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن در ماه‌های گذشته موفق به سرکوب و خروج مخالفان خود در نزدیکی دمشق شد اما مناطقی در جنوب غربی و شمال غربی سوریه همچنان در کنترل مخالفان عمدتا اسلام‌گرای دولت بشار اسد است.

علاوه بر اسرائیل، اردن نیز مدت‌هاست که نسبت به حضور شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در امتداد مرزهای مشترک خود با اسرائیل ابراز نگرانی کرده و این دو کشور به دنبال توافق با مسکو جهت خارج کردن این شبه نظامیان از این مناطق است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل خواستار مقابله با «گرایش تهاجمی» ایران در منطقه شد

انفجار در نزدیکی پایگاه نیروهای آمریکا و فرانسه در سوریه

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق