Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دستگاه قضایی بلژیک حمله لیژ را تروریستی خواند

دستگاه قضایی بلژیک حمله لیژ را تروریستی خواند
دستگاه قضایی بلژیک حمله لیژ را تروریستی خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عامل حمله «تروریستی» در شهر لیژ پیشتر بارها به جرائمی نظیر دزدی، ضرب و جرح و قاچاق مواد مخدر محکوم شده و از سال ۲۰۰۳ نیز در حبس به به سر برده است. او دو روز پیش از حادثه با دریافت مرخصی از زندان خارح می‌شود و شب قبل از حمله نیز اقدام به قتل می‌کند.

آگهی

بنا به گزارش منابع قضایی در بلژیک، عامل تیراندازی روز سه شنبه در شهر لیژ، شب قبل از حادثه نیز اقدام به یک فقره قتل کرده است.

سخنگوی دادگاه فدرال بروکسل با اعلام این مطلب تصریح کرد: «فرد سی و یک ساله عامل تیراندازی در لیژ همچنین مظنون است که فردی را در "اون"، روستایی واقع در جنوب بلژیک به قتل رسانده است.» به گفته این منبع قضایی تحقیق جداگانه‌ای برای روشن شدن جزئیات دقیق این عمل مجرمانه آغاز شده است.

بیشتر بخوانید:

تیراندازی در بلژیک سه کشته برجای گذاشت

از سوی دیگر دستگاه قضایی بلژیک اعلام کرده است که بر اساس شواهد موجود و نتیجه تحقیقات جاری، تیراندازی در لیژ را به عنوان «قتل و اقدام به قتل تروریستی» قلمداد می‌کند. در جریان این حمله که هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت انجام آنرا برعهده نگرفته، سه نفر از جمله دو نیروی پلیس جان خود را از دست دادند و عامل حمله نیز بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان باخت.

پلیس شهر لیژ تصریح کرده است که دو نیروی پلیس کشته شده در این حادثه افرادی ۴۵ و ۵۳ ساله بوده و یک فرد ۲۲ ساله نیز بر اثر شلیک گلوله در داخل خودرویی که در محل حادثه توقف کرده بود، جان باخته است.

ونکه روگن، سخنگوی دادگاه فدرال بلژیک روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این حمله که "قتل و اقدام به قتل تروریستی" تلقی شده یک اقدام تروریستی بوده و تحقیقات بر نحوه انجام و یافتن همدستان احتمالی عامل آن متمرکز شده است.»

زندان، عامل گرایش مهاجم به جریان های افراطی

تنها چند ساعت پس از وقوع این حادثه در شرق بلژیک، رسانه‌های این کشور پرده از هویت عامل آن برداشتند. بر این اساس، فردی که در این حمله اقدام به تیراندازی به سوی ماموران پلیس و گروگانگیری در مدرسه‌ای همجوار با محل حادثه کرده «بنیامین هرمن» نام دارد. وی که متولد سال ۱۹۶۸ در شهر روشفور بلژیک است نزد سرویس های امنیتی و پلیس این کشور فردی شناخته شده بوده است.

عامل حمله «تروریستی» در شهر لیژ پیشتر بارها به جرائمی نظیر دزدی، ضرب و جرح و قاچاق مواد مخدر محکوم شده و از سال ۲۰۰۳ نیز در حبس به سر برده است. او دو روز پیش از حادثه با دریافت مرخصی از زندان خارح می‌شود و شب قبل از حمله نیز اقدام به قتل می‌کند.

به گفته منابع نزدیک به تحقیق در این پرونده، فرد یاد شده در زندان با افراد اسلامگرا در تماس بوده و در جریان این ارتباط نیز به سوی جریان های افراطگرا گرایش پیدا کرده است.

چهار نیروی دیگر پلیس همچنین در این حمله «تروریستی» مجروح شده‌اند که به گفته منابع بیمارستانی حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلژیک؛احساسات جریحه دارشده شهروندان در پی تیراندازی و مرگ دختربچه کرد

نشست شورای امنیت ملی بلژیک پس از حادثه تروریستی در بروکسل

مولن بک در کانون توجه نیروهای امنیتی بلژیک