دادگاهی در هلند هویت محمدرضا کلاهی متهم انفجار ۷ تیر را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  Het Parool
دادگاهی در هلند هویت محمدرضا کلاهی متهم انفجار ۷ تیر را تایید کرد

بر اساس گزارش یک روزنامه هلندی، دادگاهی که پرونده قتل علی معتمد، یک ایرانی ۵۶ ساله در شهر آلمیر را بررسی می‌کرد، جمعه ۲۹ مه/۴ خرداد اعلام کرد که هویت واقعی مقتول شناسایی شده است. طبق گزارش دادگاه علی معتمد در واقع محمدرضا کلاهی متهم اصلی پرونده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ است. در جریان این انفجار، محمد حسین بهشتی دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و ۷۴ نفر از اعضای این حزب و مقامات آن زمان کشته شدند.

روزنامه «پارول» هلند گزارش می‌دهد که محمدرضا کلاهی با مسعود کشمیری در دو شهر کلن و هامبورگ آلمان ملاقات داشته است. مسعود کشمیری متهم ردیف اول انفجار در دفتر نخست وزیری جمهوری اسلامی ایران در ۸ شهریور ۱۳۶۰ است که منجر به کشته شدن محمدعلی رجایی ريیس جمهور و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر وقت شد.

همسر علی معتمدی (محمدرضا کلاهی) در مصاحبه‌ای با این روزنامه هلندی مدعی است که به هویت همسرش بعد از قتل وی در سال ۲۰۱۵ پی برده است.

طبق گزارش این روزنامه محمدرضا کلاهی در اوایل دهه ۹۰ میلادی با نام علی معتمد از هلند پناهندگی گرفته و در شهر آلمیره این کشور به همراه خانواده‌اش ساکن شد. علی معتمد از زمان مهاجرت به هلند به عنوان تکنیسین برق مشغول به کار بوده تا اینکه بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله به سرش به قتل می‌رسد. دو سرنشین خودرو که نقاب بر چهره داشتند بعد از شلیک از محل متواری می‌شوند.

روزنامه «پارول» می‌نویسد که دو متهم به قتل از خلافکاران حرفه‌ای و شناخته شده هلند هستند و به همین جهت در ابتدا این تصور ایجاد شده بود که مقتول درگیر مسائل درون گروهی باندهای مواد مخدر شده بوده است.

دادگاه اعلام کرد که پرونده تا ماه اوت/شهریور در دست بررسی باقی خواهد ماند.